Sobota 20. 4. 2024

Najbližšie prázdniny

Letné prázdniny

1. 7. 2024 - 31. 8. 2024

Vitajte na stránkach našej školy

• Vážení rodičia a priatelia školy,

opäť máte možnosť 2 % svojich daní zaplatených v roku 2023 darovať organizácii, ktorú si sami vyberiete. Ak chcete podporiť aktivity našej školy, je to možné prostredníctvom OZ Delfín v Trenčíne, ktoré pracuje v ZŠ, Kubranská 80, Trenčín. V tomto roku OZ Archa nemôže prijímať 2 % z dane, preto je potrebné poukázať venovanú sumu iba na účet OZ Delfín. Získané financie budú použité v plnej miere na podporu aktivít našich žiakov, na mimoškolskú činnosť, cestovné na súťaže, pracovné zošity, odmeny pre úspešných žiakov a ďalšie vzdelávacie či voľnočasové aktivity, či zlepšovanie technického vybavenia školy.

• V roku 2024 sme mali jedinečnú príležitosť zapojiť sa do projektu Erasmus. Oblasti, v ktorých sme sa mohli vzdelávať, boli nasledovné - Metóda CLIL, Zelená škola, Prevencia šikany, Škola života ako súčasť inštitucionálneho vzdelávania a dobrovoľníctva, Neuroveda, Prevencia vyhorenia, Management triedy, Trieda bez hraníc a mnohé ďalšie. Školenia prebiehali v krásnych krajinách ako je Tenerife – Kanárske ostrovy, Sardínia, Dánsko. Okrem vzdelávania sme teda mali jedinečnú príležitosť spoznávať inú kultúru, precvičiť si schopnosti anglického jazyka, ochutnať lokálne jedlá a nadobudnúť nové priateľstvá.

• Vážení rodičia, hoci sme všetkých, ktorí vyplnili elektronickú prihlášku, informovali prostredníctvom mailov, radi by sme informáciu o harmonograme zápisu do 1. ročníka zverejnili aj prostredníctvom našej stránky. Keďže prihlášky prichádzali aj dnes, s definitívnym rozdelením detí na zápis sme čakali dlhšie ako zvyčajne.

Vzhľadom na počet podaných prihlášok sme zápis detí rozdelili nasledovne:

8. 4. 2024, 14:00 – 17:00 hod. – iba deti, ktorých priezvisko začína na písmená A – K, (iba klasické triedy),

• Vynikajúce výsledky dosiahli naši recitátori v okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktoré sa 4. apríla 2024 konalo v Melčiciach - Lieskovom.

I. kategória

Poézia: Felix Martinus, 4. A - 3. miesto

III. kategória

Poézia: Frederik Martinus, 8. B - 3. miesto

Próza: Filip Čulák, 8. A - 1. miesto s postupom do krajského kola

Sofia Miškolciová, 9. B - 3. miesto

Všetkým žiakom srdečne blahoželáme a Filipovi prajeme veľa úspechov v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 22. apríla 2024 v Bzinciach pod Javorinou.

• V pondelok 25. marca 2024 zavítali do 3. C manželia Ľudmila a Milan Katonovci, ktorí sa spoločne venujú výrobe medovníčkov, slamených ozdôb a zdobeniu veľkonočných kraslíc. Pre deti si pripravili tvorivé dielničky. Tretiaci sa naučili, ako sa pletie veľkonočný korbáč a zdobia kraslice pomocou slamy. Pani Katonová deťom predviedla aj iné techniky zdobenia. Ďakujeme za návštevu a tešíme sa na ďalšiu spoločnú akciu!

• Kostol Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom svojou jedinečnou štukovou výzdobou interiéru patrí medzi najväčšie skvosty regiónu i Slovenska. Pre samotných reštaurátorov je cťou byť súčasťou objavovania kúska histórie práve na tomto mieste. Špecifický je šesťuholníkový základ kostola, ktorý sa na Slovensku objavuje veľmi zriedkavo. 25. marca 2024 sme navštívili presbytérium, kde práve prebiehajú reštaurátorské práce a umelci odkrývajú fresky centimeter po centimetri. Dozvedeli sme sa, že v počiatočných prácach pri čistení tejto časti nazmetali 8 kg pavučín. Sprevádzal nás pán dekan Blažej Čaputa a reštaurátor pán Jaromír Hánečka.

• 21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu a spája sa s Ponožkovou výzvou, ktorej cieľom je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Vedeli ste, že ide o symbolický dátum, ktorý je odvodený z číslic 3 a 21? Pri uvedenej diagnóze ide totiž o moment, kedy sa na 21. chromozómovom páre neobjaví očakávaná dvojica, ale ojedinelá trojica chromozómov. A viete prečo práve ponožky? Pretože tvar chromozómu pripomína ponožku. A prečo má byť každá odlišná? Pretože práve to, že každý človek je iný, robí náš svet pestrejším, zaujímavejším a krásnym. Rozdielnosť nás učí tolerancii, rešpektu a snahe porozumieť si navzájom. Naši žiaci aj kolegovia sa zapojili do tejto výzvy a v uvedený deň prišli do školy s rozdielnymi ponožkami na nohách, aby tak šírili posolstvo ľudskej jedinečnosti.

• V okresnom kole Biologickej olympiády našu školu úspešne reprezentovali Alica Kubínyiová a Alexandra Bartošová z 8. A. Alexandra sa stala úspešnou riešiteľkou, Alica sa umiestnila na krásnom 2. mieste a postúpila do krajského kola, v ktorom skončila na výbornom 4. mieste. Blahoželáme!