Testovanie T5, T9

Testovanie 5

Vážení rodičia!

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) bude v školskom roku 2022/23 realizovať celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ v súlade s platným znením §155 a 156 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Externé testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl sa v školskom roku 2023/2024 (T5 2024) neuskutoční.

Externé testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl v školskom roku 2023/2024 (Testovanie 5 2024) sa uskutoční:

v riadnom termíne                   z predmetov:

matematika

slovenský jazyk a literatúra

Testovania sa zúčastnia všetci žiaci 5. ročníka okrem žiakov s mentálnym postihnutím. Je preto potrebné, aby ste si so svojím dieťaťom neplánovali na deň testovania žiadne lekárske vyšetrenia, úradné a iné záležitosti.

Podrobnejšie informácie o Celoslovenskom testovaní žiakov 5. ročníka ZŠ si môžete pozrieť aj na webovej stránke www.nucem.sk (v časti Testovanie 5). Venujte tiež pozornosť pokynom k testovaniu, ktoré dostanú všetci žiaci 5. ročníka.

Pokyny pre žiakov 5. ročníka pred testovaním:

1. Neúčasť na testovaní musí zákonný zástupca žiaka nahlásiť vopred – najneskôr o 7,45 h v deň testovania.
  2. Povinné a povolené pomôcky: guľôčkové (nie atramentové) pero, ktoré píše namodro – odporúča sa priniesť si aj rezervné pero –  pero s tenším hrotom – lepšie pretláča stopu na kópiu odpoveďového hárka (OH). Iné pomôcky nie sú dovolené.
  3. Včasný príchod na testovanie – najneskôr o 7,45 h.
  4. Žiaci si sadnú na určené miesto podľa určeného zasadacieho poriadku a pokynov administrátora.
  5. Žiak nesmie mať v škole v deň testovania mobilný telefón v testovacej miestnosti !!!
  6. Počas testovania nemôže žiak opustiť učebňu. Naliehavé závažné situácie posúdi individuálne administrátor testovania. Ak žiak ukončí vypracovanie testu z MAT pred skončením časového limitu, zostane na svojom mieste a prihlási sa. Keď si administrátor prevezme všetky testovacie materiály, žiak opustí testovaciu miestnosť a zdržiava sa v zbernej triede. Ak nevyčerpá časový limit pri testovaní zo SJL, po odovzdaní testovacích materiálov odchádza domov.
  7. Počas testovania nesmú žiaci medzi sebou komunikovať – o pomoc môžu požiadať iba administrátora. Počas testovania si žiaci nesmú navzájom požičiavať žiadne pomôcky.
  8. Cez prestávku medzi jednotlivými testami sa  žiaci zdržiavajú v zbernej triede, kde sa môžu občerstviť. Počas testovania je zakázané jesť a piť. Na desiatu si treba priniesť vhodné občerstvenie, ktoré nemá dráždivé účinky na trávenie, vhodný stravovací režim treba zvoliť aj počas najbližších dní pred testovaním.
  9. Počas testovania si treba dať pozor, aby odpoveďový hárok nebol pod testovacím zošitom alebo pomocným papierom na výpočty – mohli by sa pretlačiť zapisované údaje do odpoveďového hárka.
  10. Papiere na pomocné výpočty, testy a OH má žiak stále položené na lavici pred sebou, nesmú ich dvíhať pred seba. Ak ich práve nepoužívajú, musia ich otočiť zadnou stranou navrch tak, aby zabránili odpisovaniu.
  1. Pri vyznačovaní odpovedí treba postupovať uvážlivo – už raz zrušená odpoveď sa dá opraviť na platnú  iba raz zakrúžkovaním (viacnásobné opravy nie sú možné). Obzvlášť uvážlivo treba zapisovať číselné odpovede z matematiky – pri pochybnostiach možno požiadať o radu administrátora (zdvihnutím ruky). Odporúča sa vyznačovať odpovede najprv v testovacích zošitoch a odpoveďové hárky vyplňovať až 10-12 min. pred uplynutím časového limitu.
  2. Prípadné problémy môže žiak konzultovať iba s administrátorom, nemôže konzultovať obsah otázok. Všetky pomocné operácie, náčrtky, odpovede a výpočty robí žiak do testovacieho zošita alebo na opečiatkovaný čistý papier, vedľajšie záznamy sú neprípustné.
  3. Po vyplnení odpoveďových hárkov treba skontrolovať, či sa odpovede pretlačili na kopírovaciu stranu hárka.

Originál a kópiu odpoveďového hárka nesmie žiak oddeliť !!!