Školský špeciálny pedagóg

Náplň práce

Mgr. Ivana Hajková

Školský špeciálny pedagóg  má v starostlivosti

• žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (švvp).  Sú to žiaci s poruchami učenia, telesným alebo zmyslovým handicapom, s poruchami aktivity a pozornosti, žiaci s autizmom alebo ďalšímí pervazívnymi vývinovými poruchami, žiaci chorí a zdravotne oslabení, žiaci s nadaním a žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia. Sú individuálne integrovaní a majú vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací plán
  • žiakov s ťažkosťami   miernejšieho charakteru. Sú to žiaci  bez individuálnej integrácie, v škole sú však zohľadňované ich ťažkosti.

Špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi

• na odporučenie poradenského zariadenia, kedy sa riadi odporúčaniami
  • na požiadanie učiteľa, kedy v spolupráci s ním pripraví podklady pre individuálny prístup k žiakovi ( v domácej aj školskej práci), prípadne pre vyšetrenie v poradenskom zariadení

Práca so žiakmi prebieha

• individuálne s jedným žiakom, prípadne s malými skupinkami – v učebni školského špeciálneho pedagóga
  • priamo pri žiakovi na vyučovacej hodine v triede
  • vyučovaním špecifického predmetu

Do terapeutickej starostlivosti sa zaraďujú

• technika čítania, porozumenie čítanému textu, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu
  • rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky
  • rozvoj písomného prejavu a uplatňovania gramatických pravidiel
  • rozvoj sluchového a zrakového vnímania
  • rozvíjanie pravo-ľavej a priestorovej orientácie, pozornosti
  • cvičenia na zmiernenie ťažkostí spôsobených skríženou lateralitou
  • rozvoj číselných predstáv, základných matematických operácií

Pri terapeutickej práci využíva rôzne kompenzačné pomôcky a špecifický pracovný materiál :

• súbory pracovných listov (PL z vydavateľstva RAABE, Ropraterm (program na rozvoj pracovného tempa), Ja na to mám (program na rozvoj porozumenia čítaného textu), Dysortografické PL,...)
  • vzdelávací  program  (Včielka)
  • encyklopédie, detské  knihy
  • testové úlohy – kompenzačné pomôcky – karty (Bystríkove tabuľky)
  • skladačky, kocky, Tangramy, pexesá, hry
  • papierový materiál, nožnice, kresliace a písacie potreby, prírodný materiál (gaštany, kamienky, písanie do krupice)

Okrem práce so žiakmi špeciálny pedagóg spolupracuje

• s odbornými zamestnancami školy – školský psychológ a školský sociálny pedagóg (depistáž a orientačná diagnostika, terapeutická starostlivosť, konzultačná činnosť s učiteľmi, asistentami učiteľa a rodičmi)
  • s pedagogickými zamestnancami – asistentami učiteľa a učiteľmi ( odborná pomoc pri vypracovaní individuálnych vzdelávacích plánov, konzultačná činnosť, pomoc a usmernenie pri vypĺňaní povinnej školskej dokumentácie (vysvedčenia, katalógové listy, pedagogická diagnostika), zápis do 1. ročníka, testovanie žiakov (5. a 9. ročníka)
  • s odbornými poradenskými pracoviskami (CPPPaP, CŠPP) -  ( koordinuje proces spolupráce rodič- škola – poradenské zariadenie, zabezpečuje realizáciu odporúčaní alebo proces individuálnej integrácie na škole)
  • so zákonnými zástupcami ( sprostredkovanie základných informácií prípadne následnej spolupráce  medzi zákonnými zástupcami a poradenskými zariadeniami, konzultácie – výmena informácií, návrhy, postupy, opatrenia vzhľadom k dieťaťu, kompletizácia povinnej dokumentácie integrovaného žiaka – správy z psychologických, špeciálnopedagogických , príp. odborných lekárskych vyšetrení).