Sociálny pedagóg

Kto je sociálny pedagóg?

Jednou z pracovných pozícií medzi odbornými zamestnancami v školstve je aj pozícia sociálneho pedagóga. Sociálny pedagóg je teda odborný zamestnanec školy, ktorý má za úlohu pôsobiť na žiakov, ich pedagógov a zákonných zástupcov za účelom vytvorenia pozitívnej klímy v školskom prostredí, znížiť alebo úplne eliminovať negatívne prejavy v správaní žiakov na základnej škole. Sociálny pedagóg je prvou pomocou pre žiaka v škole, keď sa objaví akýkoľvek závažnejší problém. Prostredníctvom preventívnych programov, ktoré realizuje pre jednotlivé triedy alebo skupiny sa snaží predchádzať vzniku sociálno-patologických javov (rôzne závislosti, šikanovanie, záškoláctvo, delikvencia, syndróm CAN, poruchy správania a iné).

V čom spočíva moja práca?

Medzi oblasti, ktorým sa venujem môžem zaradiť:

• prevenciu a riešenie sociálno – patologických javov ako napr. šikana, kyberšikana, záškoláctvo, delikvencia, závislosti a pod., prostredníctvom plánovaných besied alebo preventívnych programov.
  • Rozvoj prosociálneho a etického správania, sociálnych zručností a emocionálnej inteligencie žiakov pomocou rôznych aktivít.
  • Podporu a tvorbu zdravej  a pozitívnej klímy v triedach za pomoci triednych učiteľov.
  • Prácu s triednymi kolektívmi a skupinami žiakov.
  • Spoluprácu s odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a rodinu, mestskou a štátnou políciou.
  • Činnosť mediátora medzi samotnými žiakmi prípadne rodinou a školou.
  • Poradenstvo pre žiakov a ich zákonných zástupcov, nájdenie vhodnej pomoci.
  • Osobitnú pozornosť žiakom zo SZP, žiakom vyžadujúcim špeciálno – pedagogickú, psychologickú a psychiatrickú pomoc, prípadne individuálnu zdravotnú starostlivosť.
  • Skupinovú alebo individuálnu prácu nie len so žiakmi ale aj pedagogickými zamestnancami.

S kým spolupracujem?

Spolupracujem s vedením školy, rodičmi učiteľmi a s inými odbornými zamestnancami školy – školský psychológ, špeciálny pedagóg a výchovný poradca. Rovnako aj, spolupracujem s odbornými inšitúciami – UPSVaR, CPPPa P, MP Trenčín, KRPZ Trenčín a inými inštitúciami, ktoré sa zaoberajú prevenciou.

-: Sociálny pedagóg

Mgr. Simona Kozáková

Nájdete ma v kabinete s pedagogickými asistentami, hneď vedľa triedy 9.B

Mobil: 0911 096 050

E- mail: socialny.pedagog@zskubranskatn.sk

Konzultácie pre rodičov

Utorok: 13:30 – 15:30

Konzultácie pre pedagógov

Štvrtok: 13:30 – 15:30

V prípade potreby je možné dohodnúť stretnutie aj mimo konzultačných hodín prostredníctvom SMS alebo e-mailu.