História školy

1820 - už od tohto roku sa našli v Kubrej ľudia, ktorí okrem ťažkej a namáhavej práce chceli vedieť viac. K prvým patrila Mária Javorníková, ktorá po celodennej práci vo chvíľach večerných rada brala do rúk knihu, aby malých i veľkých učila poznávať litery. Jej príklad neskôr nasledoval Ján Gašpar, ktorý prácu učiteľa vykonával až do svojej smrti. Až kňaz Jozef Matejka, farár z Egbely - Gbely, daroval Kubranom ako pamiatku na seba svoj dom. Prial si mať z neho školu... Podľa ideálov Komenského učil v nej murársky majster Ferdinand Horáček asi 30 žiakov.

1896 - prvým učiteľom s diplomom bol od tohto roku Štefan Breštenský, ktorý už dostával hmotnú podporu od štátu.

1910 - počet detí sa zvýšil natoľko, že obec postavila v tomto roku "Novú budovu školy v Kubrej". V ďalších rokoch sa škola postupne rozrastala a pribúdali deti.

1960 - v tomto roku bola postavená súčasná budova školy. Mala 17 tried. Postupne pribudla školská bytovka, dielňa, skleník, telocvičňa, jedáleň, družina a spojovacie chodby, čím sa budovanie školyukončilo. Riaditeľmi v týchto časoch boli Karol Kiaci, Eduard Beck a Viera Hunáková. V tomto období školu navštevovalo okolo 600 žiakov od Opatovej až po mesto Trenčín. Pedagógovia dosahovali výrazné úspechy v práci so svojimi žiakmi.

1990 - popri klasickom vzdelávaní umožnili sme navštevovať našu školu i žiakom so špecifickými poruchami v špeciálnych triedach. V období riadenia školy Mgr. Jozefom Balážom sa vyučovalo vo vyrovnávacích triedach, ale vznikli i triedy pre sluchovo postihnuté deti. Na prvom stupni škola realizovala rozšírené vyučovanie výtvarnej výchovy. Úspechy žiakov v umeleckej oblasti prezentujú žiaci vystavovaním svojich prác v interiéri školy.

2001 - najvýraznejšou zmenou v profilácii školy bolo zapojenie sa do alternatívneho vzdelávania mimoriadne nadaných detí podľa Projektu ERIN. Na podporu vzdelávania detí so špecifickými potrebami v škole pracuje špeciálny pedagóg.

2003 - podanie Projektu INFOVEK Slovensko.

2005 - od 1. januára 2005 sme získali súhlas zriaďovateľa na otvorenie Školského športového strediska (ŠŠS) so zameraním na futbal.

2006 - slávnostné otvorenie školského miniihriska - 13. októbra 2006