INFORMÁCIE PRE RODIČOV:
- žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami (vzdelávaných podľa IVVP)
- žiakov s určitými ťažkosťami zohľadňovanými vo vyučovacom procese
Milí rodičia,
chcem Vám touto cestou vyjadriť podporu a zároveň dať do pozornosti, že počas tejto nezvyčajnej situácie som tu pre Vás a Vaše deti. Ak budete potrebovať akúkoľvek radu, pomoc, vysvetlenie, neváhajte sa na mňa obrátiť prostredníctvom mailu ihajkova@centrum.sk.
Pre deti s ťažkosťami v učení je dôležité zvládnuť základné učivo daného ročníka a zároveň rozvíjať oslabené oblasti a trénovať kompenzačné mechanizmy.
Ponúkam preto zopár usmernení, ktoré Vám môžu pomôcť zefektívniť a spestriť prácu s Vašimi deťmi :
- krátke cvičenia sa majú robiť každý deň
- je potrebné zamerať sa skôr na kvalitu ako množstvo
- zadanú úlohu je potrebné dokončiť
- čas venovaný cvičeniu nemá byť dlhý (15 – 20 min. – podľa výdrže pozornosti dieťaťa). Dieťa si môže vopred dohodnutý čas sledovať (napr. presýpacie hodiny, ciferník na budíku, stopky, mobil)
- cvičenie nemá byť za trest
Je to v podstate práca navyše, ale pre úspešné napredovanie dieťaťa je veľmi dôležitá. Preto by mu mala byť ponúknutá v čase, keď nie je ešte veľmi unavené, keď potrebuje zmeniť činnosť, keď je ochotné a s využitím motivácie robí prácu so záujmom.
Konkrétne rady :
- trénovať by sa malo vždy iba jedno oslabenie ( napr. len sluchové vnímanie, alebo len grafomotorika, len pravo-ľavá orientácia,...)
- ak dieťa potrebuje kompenzačnú pomôcku, treba mu ju pri cvičení ponúknuť, aby sa naučilo s ňou robiť a jej používaním sa fixovali základné vedomosti (napr. tabuľka s abecedou pri písaní, číselná os, počítadlo, prsty, vrchnáčiky, gombíky,... – pri počítaní, tabuľka rozdelenia hlások pri dopĺňaní i-í, y-ý, tabuľka s pádovými otázkami pri určovaní pádov v slovách a vetách,...)
- na realizáciu cvičenia alebo vypracovanie úloh formulovať krátke a jasné zadania
- presvedčiť sa, že dieťa rozumie a vie, ako má postupovať. V prípade potreby mu zadanie zopakovať, alebo vysvetliť inou formou
- vždy poskytnúť spätnú väzbu
- vždy je dobré dieťa povzbudiť, hoci mu práca robí ťažkosti a pochváliť, ak je úspešné, alebo aspoň usilovné
- pred čítaním je vhodné urobiť si s dieťaťom čítaciu rozcvičku
- pred písaním je vhodné, uvoľniť ruku a zápästie
- aktuálne témy z preberaného učiva sa môžu objaviť v texte na trénovanie čítania alebo písania (napr. keď sa učí o ľudskom tele, tak číta o pravidlách zdravej výživy, píše názvy orgánov v tele, priraďuje patriace k sebe, napr. jabĺčko – noha,...)
- je vhodné využívať akékoľvek predmety v domácnosti ako pracovný materiál (napr. gombíky, vrchnáčiky, lego kocky, špajle – MAT, šnúrky (viazanie, navliekanie), písanie do krupice, plastelína, cesto (miesenie, modelovanie), vlna (motanie klbka, kotúľanie, prehadzovanie, štrikovanie) – MOTORIKA, gombíky, guľôčky, suché strukoviny, neuvarené cestoviny, drobné cukríky, pinzeta – trénovanie správneho ÚCHOPU ( do štipky – prvé tri prsty a uchopenie a prekladanie predmetov na kôpky), baterka, lopta (vyhadzovanie), naťahovacia guma, plastelína, píšťalka, ústna harmonika, detská špirála, zdvíhanie ruky, vyskočenie, ľah pri dlhých slabikách – určovanie DĹŽKY SLABÍK, chumáčiky vaty a drevené kocky, vankúš a drevený lopárik, želé cukrík a orech – pre určovanie TVRDÝCH a MAKKÝCH slabík,...
Podnety a postupy pre prácu s deťmi pre rozvíjanie oslabených funkcií budem postupne pridávať na webovú stránku školy - do priečinku školského špeciálneho pedagóga.
V tomto čase je vhodné a účinné obohatiť vzdelávanie aj prostredníctvom bohatej ponuky rôznych vzdelávacích portálov, kde si viete stiahnuť pracovné listy, pomôcky, robiť s deťmi testy online, pozrieť vysvetlenie alebo precvičenie učiva, učivo zopakovať netradičnou formou a v neposlednom rade sa popri učení aj zabaviť. Podrobný prehľad už uviedla naša školská psychologička, ja pridávam ešte niektoré:
- https://www.vcielka.online/ - odporúčam - cvičenia sú veľmi vhodné práve pre deti s ťažkosťami v učení a s udržaním a nasmerovaním pozornosti.
- https://www.bezkriedy.sk/metodici.php - učebné materiály, digitálne učebnice pre rôzne predmety, Stroj na jednotky – na precvičovanie učiva, zábavné hry
- https://www.viemeposlovensky.sk/ - diktáty, doplňovačky, gramatické cvičenia
- http://www.zornicka.com/– čítanie s porozumením, audiorozprávky
- https://www.skolskyportal.sk/vzdelavanie-vychova/6-najlepsich-zahranicnych-webov-aplikacii-pre-ziakov - pracovné listy pre deti s poruchami učenia
- https://www.forbes.sk/co-robit-doma-napriklad-mozete-navstivit-palac-vo-versailles-alebo-si-urobit-kurz-na-harvarde/ - využitie pre geografiu, dejepis
- Daniel Hevier „učí“ bez školy – v rámci projektu Radostná škola – kanál yuotube
Milí rodičia, milé deti,
napriek zložitej situácii, v ktorej sme sa všetci ocitli, Vám želám, aby Vaše spoločné chvíle boli vyplnené nielen povinnosťami, usilovnosťou a vynaloženou námahou, ale okorenené aj o radosť, zábavu, úspech a láskou prepletený pocit spolupatričnosti všetkých členov rodiny.
Školský špeciálny pedagóg Mgr. Ivana Hajková