V roku 2024 sme mali jedinečnú príležitosť zapojiť sa do projektu Erasmus. Oblasti, v ktorých sme sa mohli vzdelávať, boli nasledovné - Metóda CLIL, Zelená škola, Prevencia šikany, Škola života ako súčasť inštitucionálneho vzdelávania a dobrovoľníctva, Neuroveda, Prevencia vyhorenia, Management triedy, Trieda bez hraníc a mnohé ďalšie. Školenia prebiehali v krásnych krajinách ako je Tenerife – Kanárske ostrovy, Sardínia, Dánsko. Okrem vzdelávania sme teda mali jedinečnú príležitosť spoznávať inú kultúru, precvičiť si schopnosti anglického jazyka, ochutnať lokálne jedlá a nadobudnúť nové priateľstvá.
Počas dní, ktoré sme absolvovali na našom školení, sme sa venovali nespočetnému množstvu tém, ktoré boli zamerané na rozšírenie našich vzdelávacích perspektív a kultúrnej rozmanitosti. Každý deň priniesol veľa hier, zážitkov a skúseností. Každá oblasť vzdelávania bola pre nás obohacujúca.
Na kurze neurovedy sme získali zaujímavé informácie o tom, ako funguje ľudský mozog. Pochopili sme jedinečnosti fungovania CNS u detí, ale aj dospelých. Snažili sme sa o doplnenie a zefektívnenie komunikácie, zamerali sme sa na spoluprácu s deťmi a ich rodičmi.
Tiež sme sa rozprávali o tom, ako vytvoriť bezpečnú klímu v triede a dospeli sme k tomu, že jednou zo základných podmienok vzdelávania je schopnosť vytvárania dobrých vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi a taktiež medzi spolužiakmi v triede či v škole.
V téme o vyhorení sme si pomocou aktivít osvojovali rôzne spôsoby, ako predísť vyhoreniu. Na kurze sme sa venovali analýze a rozpoznaniu symptómov, ktoré môžu k psychickému aj fyzickému vyčerpaniu učiteľov viesť - nespokojnosť, nervozita, poruchy spánku, izolovanie sa/nezapájanie sa do kolektívu, zmeny nálad, prechod do apatie až k depresii.
Boli nám ponúknuté rôzne zaujímavé spôsoby nazerania na problémy a viaceré spôsoby riešenia, motivácie a podnecovania žiakov k menej tradičnej práci v škole a hľadaní spôsobov vzájomnej efektívnej komunikácie a spolupráce, vnímanie a prijímanie inakosti, budovanie schopnosti empatie.
Mali sme možnosť diskutovať s lektorom priamo zo Španielska, ktorý nás oboznámil s environmentálnou tematikou a jej ponímaním a riešením priamo na ostrove Tenerife. Navštívili sme základnú školu počas vyučovania, jednotlivé vyučovacie hodiny, prezreli sme si učebne, vnútorné aj vonkajšie priestory školy.
Vďaka Erasmu všetky získané vedomosti, zručnosti, kompetencie a schopnosti aplikujeme a uplatňujeme v praxi pri pedagogickej práci so žiakmi. Zavádzame inovatívne metódy a formy vyučovania. Podporujeme aktivitu žiakov učiť sa cudzí jazyk a preveriť svoje komunikačné schopnosti v cudzom jazyku v praktických situáciách.
Motivujeme žiakov k nadviazaniu medzinárodných kontaktov so svojimi rovesníkmi zo zahraničných škôl a k ďalšiemu rozvoju komunikačných zručností. Snažíme sa, aby mali hodiny pozitívny charakter. Vo vzdelávaní žiakov využívame cudzí jazyk a metódu CLIL.
Vzdelávanie nám poskytlo cestu plnú zážitkov, skúseností, odvahy a prekonanie jazykovej bariéry pod dozorom výborných odborníkov a lektorov. Kurz zlepšil naše učiteľské zručnosti, inšpiroval nás k podpore inkluzívnejšieho a globálnejšieho prostredia v triede.