Zelená škola
Naše aktivity v skratke
Deň Zeme
Tento rok sme sa rozhodli Deň Zeme osláviť skrášlením a oživením nášho školského areálu. V sobotu 26. 4. 2025 sa konala brigáda, ktorej sa zúčastnili nielen učitelia, ale aj naši žiaci a ich rodičia. Veľmi pekne ďakujeme každému, kto prispel, či už finančne, materiálne, ale HLAVNE VLASTNÝMI RUKAMI a prítomnosťou. Vďaka vašej ochote a pracovnému nasadeniu sa podarilo vysadiť niekoľko nových rastlín a bylín, presadili sme niektoré z pôvodných viničov a zasadili sme aj nové. Žiaci si vytvorili krásnu edukačnú stenu, a aby sa nám vonku lepšie učilo, vyrobili sme aj nové sedenia z paliet či zrekonštruovali staré lavičky. Areál sa očistil od odpadkov, zrezali sa dreviny na pozemku a odstránil sa starý plot. Ešte raz všetkým jedno veľké ĎAKUJEME.
13
K Veľkej noci patria aj kraslice a korbáče
Vďaka pani Ľudmile Katonovej s manželom sme si pripomenuli slovenské tradície. Žiaci z kolégia Zelenej školy mali možnosť pozrieť si ich tvorbu a vyskúšať si, ako sa pletú korbáče či zdobia kraslice. Na zdobenie používali slamu a brúsenie. Ďakujeme a veríme, že žiaci nové skúsenosti a zručnosti budú využívať aj ďalšie roky.
7
Pestovanie mikrobyliniek
Pestovanie mikrobyliniek je skvelý spôsob, ako sa naučiť niečo o rastlinkách a prírode. Vyskúšali si to aj žiaci viacerých tried našej školy. Mikrobylinky sú malé rastlinky, ktoré zberáme ešte predtým, ako dorastú do plnej veľkosti. Sú naozaj malé, ale majú veľa vitamínov a živín dôležitých pre ľudské telo. Pestovanie mikrobyliniek bolo nielen zábavné, ale aj veľmi poučné. Žiaci sa naučili, ako sa o rastlinky starať, a čo všetko potrebujú na to, aby vyrástli. Zistili, že rastliny potrebujú nielen vodu a svetlo, ale aj trpezlivosť. Pri každodennom pozorovaní sledovali, ako rýchlo rastú a menia sa. Nakoniec vypestované bylinky použili ako prílohu na chutnú desiatu.
2
Sadenie stromčekov zo Školského programu - Školská záhrada
Dňa 27. 3. 2025 naši žiaci vysadili na školskom pozemku desať ovocných drevín. Akciu organizačne pripravili žiaci 7. B triedy, za čo im srdečne ďakujeme. Stromčeky si adoptovalo 8 tried prvého stupňa. Stromčeky s pomocou siedmakov zasadili, budú sa o ne starať a sledovať ich rast. Držíme im palce, aby sa v budúcnosti dočkali bohatej úrody.
17
Svetový deň vody
Každý rok si 22. marca pripomíname význam vody pre život na Zemi a to, že si ju musíme vážiť a nesmieme ňou plytvať. Svetový deň vody sme rôznymi aktivitami oslávili aj my. Na začiatku vyučovania sme si vypočuli rozhlasovú reláciu o dôležitosti vody a ochrane ľadovcov. V školskej jedálni sme vo vodnom bare ochutnali rôzne zdravé nápoje, pozreli sme si video o topení pevninského ľadovca a svoje vedomosti o vode sme si overili v pripravenom kvíze. Súčasťou aktivít bol aj zaujímavý pokus s ľadom.
11
Čistenie školského areálu
S príchodom jari sme začali upravovať a čistiť školský areál. Začali sme s pneumatikami, ktoré v minulosti slúžili ako kvetináče. Nakoľko však neboli z prírodného materiálu, rozhodli sme sa ich odstrániť. Starší žiaci z kolégia ich pomohli naložiť do auta, ktoré ich odviezlo na určené zberné miesto. Aj vďaka tejto aktivite sme vylepšili školský areál a aspoň trochu sme pomohli životnému prostrediu.
Obrátený adventný kalendár
V decembri sme sa rozhodli spraviť zbierku vo forme Obráteného adventného kalendára. Namiesto toho, aby sme si každý deň niečo zobrali, mali žiaci možnosť každý deň priniesť niečo, čo už doma nepotrebujú alebo nevyužívajú. Vyzbieralo sa množstvo vecí, ktoré budú užitočné v Trenčianskej fakultnej nemocnici na detských oddeleniach a v Bezpečnom domove Luna v Trenčíne. Ďakujeme všetkým, ktorí boli ochotní sa niečoho vzdať v prospech niekoho druhého a zároveň dali veciam druhú šancu.
Viac lásky, menej plastov
V októbri sme sa zapojili do výzvy, ktorá prispieva k ekologickejším Dušičkám. Žiaci 7. ročníka a z krúžku Zapoj sa si vyrobili vlastné vence z prírodných materiálov. Zistili, aké prírodniny v tomto období nájdu v prírode a hlavne, ako môžu vyrobiť z prírodných materiálov niečo, čo nahradí zbytočné plastové materiály a ozdoby. Vznikli krásne výtvory a veríme, že budúci rok sa k tejto aktivite vrátime nielen my, ale aj ďalší, ktorých sme motivovali.
12
Elekos - triedenie odpadu
V októbri sa žiaci 3. C, 3. D, 4. A, 4. D a 4. E zúčastnili prednášky od spoločnosti ELEKOS o triedení odpadov. Zistili, ako dlho trvá, kým sa niektoré predmety rozložia, a aké rôzne kontajnery na triedenie odpadu máme (že sa to môže líšiť a možností je viacero). Prednáška bola interaktívna, prebiehala formou hry a žiaci boli veľmi aktívni. Pre viac informácií a rôzne materiály sú dostupné aj na stránke https://elekos.sk/
osveta/materialy-pre-skoly/
Výroba vtáčích búdok
Žiaci 2. D s pani učiteľkou Ľubkou si v októbri vyskúšali prácu s drevom a využili to na výrobu rôznych vtáčích búdok. Pomáhala im pri tom dvojica z Dobré z dreva https://www.dobrezdreva.
sk/ . Starší žiaci potom pomohli pri zavesení búdok v areáli školy.20
Nádchovník do každej triedy
V septembri žiaci zasadili zakorenené nádchovníky a do každej triedy sa dostal jeden. Nápad vznikol v 6. C v rámci projektu Participatívnych rozpočtov. S jeho realizáciou pomohli žiaci z krúžku Zapoj sa a zo žiackej školskej rady.