Program APROGEN Špecifiká programu APROGEN Podmienky prijatia Rozhovor Literatúra - nadané deti Naše úspechy OZ Delfín

Program APROGEN - nadané deti

Špecifiká programu APROGEN

Vyučovanie detí v triedach prebieha podľa Školského vzdelávacieho programu pre triedy s intelektovo nadanými deťmi, ktorý pre podmienky Základnej školy Kubranská 80, Trenčín vypracovala Mgr. Marta Kákošová. Program je každoročne dopĺňaný a prispôsobený podmienkam každej triedy.

Rámcové učebné plány pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním vypracoval VUDPaP. Obsahujú učebné plány Štátneho vzdelávacieho programu (ISCED 1 a 2) v upravenej forme pre žiakov s intelektovým nadaním.

Oproti edukačnému programu pre bežné školy sa kladie väčší dôraz na matematiku, prírodovedu, cudzí jazyk a informatiku. Je možné rôzne spájať či presúvať predmety, prehlbovať obsah vzdelávania a využívať moderné vyučovacie metódy.

ATMOSFÉRA TRIEDY:

-  menší  počet žiakov v triede (max. 16),

-  uplatňovanie psychologických pravidiel a zásad zohľadňujúcich individualitu žiakov,

-  neformálna a priateľská atmosféra,

- ranné komunity -  priestor pre učiteľa aj žiakov na otvorenú vzájomnú komunikáciu,

-  rozvoj sociálnych, komunikačných zručností a zručností pre uplatnenie sa v živote,

-  na 2. stupni sa ranné komunity realizujú v rámci triednickej hodiny.

ŠPECIFIKÁ VYUČOVANIA:

- od 1. ročníka vyučovanie anglického jazyka a  informatiky,

- vyučovanie špecifického predmetu Obohatenie – rozširuje poznatky žiakov o rôznorodé zaujímavé témy, predovšetkým z oblasti prírodovedy, geografie, histórie...

- písanie paličkovým písmom/ písmom Comenia Script od 1. ročníka,

- vlastné učebné materiály a materiály pre Aprogen,

- rozvoj logického, problémového a kritického myslenia pri vyučovaní,

- uplatňovanie  princípu dôvery v schopnosti žiakov a akceptovanie osobností žiakov,

- zadávanie diferencovaných úloh podľa schopností a záujmov jednotlivých žiakov,

- pozitívne hodnotenie s dôrazom na uplatňovanie individuálneho prístupu,

uplatňovanie sebahodnotenia v rámci rôznych aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu,

- navodzovanie nesúťaživých situácií so zameraním na spoluprácu v skupine, systematické vedenie detí  k schopnosti prijať názory a riešenia ostatných,

- možnosť žiakov spolurozhodovať o niektorých aktivitách v rámci vyučovacej hodiny za predpokladu vopred stanovených pravidiel a hraníc,

- realizácia spoločných projektov -  tvorenie projektov je súčasťou vyučovania vo všetkých ročníkoch. Ide o spoločné projekty vytvorené na vyučovacej hodine alebo samostatne vytvorené v rámci domácej prípravy, ktoré potom žiaci vzájomne prezentujú na vyučovaní.

ROČNÍKOVÉ  PRÁCE:

-  záverečná ročníková práca a jej následná prezentácia pred žiakmi, učiteľmi a rodičmi je jednou z podmienok úspešného absolvovania ročníka. Témy si žiaci vyberajú podľa vlastného záujmu zodpovedajúce veku. Na ročníkovej práci pracujú počas celého šk. roka s podporou rodičov a konzultáciami s triednym učiteľom.

- spracovanie konkrétnej problematiky je väčšinou v 1. a 2. roč. vo forme plagátu a od 3. roč. je to textová forma spolu s prezentáciou v Power Pointe.

HODNOTENIE  ŽIAKOV:

- na 1. stupni sú žiaci hodnotení percentuálne a pomocou stupnice A,B,C,D,

- na 2. stupni je hodnotenie žiakov vyjadrené  známkou na stupnici 1-5,  rovnako ako v bežnej triede,

- priebežné slovné hodnotenie učiteľom - umožňuje aplikovať pozitívne hodnotenie jednotlivca a tiež individuálne návrhy a rady pre konkrétneho žiaka,

sebahodnotenie je súčasťou hodnotenia žiakov a dieťa má v ňom priestor na vyjadrenie vlastného názoru na svoju prácu a tiež možnosť na vytýčenie si vlastných cieľov  smerujúcich k zlepšeniu sa v problematických činnostiach,

- súčasťou vysvedčenia je doložka o absolvovaní primárneho (1.stupeň) a nižšieho stredného (2.stupeň) vzdelania v programe pre intelektovo nadané deti.

PRAVIDELNÉ  AKTIVITY:

- škola v prírode, plavecký kurz, korčuľovanie, návšteva divadelných  predstavení,

- účasť v súťažiach: Maksík, Všetkovedko, Ypsilon – slovina je hra, Pytagoriáda, Matematický klokan, Logická olympiáda, Čitateľský oriešok...

Školský vzdelávací program pre triedy s intelektovo nadanými deťmi v úplnom znení je k nahliadnutiu v riaditeľni ZŠ Kubranská v Trenčíne.