Program APROGEN Špecifiká programu APROGEN Podmienky prijatia Rozhovor Literatúra - nadané deti Naše úspechy OZ Delfín

Program APROGEN - nadané deti

Podmienky prijatia

Prijatie žiakov do prvého ročníka sa uskutočňuje formou zápisu, ktorý prebieha zvyčajne v mesiaci marec. Po zápise dieťaťa budú zákonní zástupcovia kontaktovaní Centrom pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie, v ktorom dieťa absolvuje psychologické vyšetrenie a testy. Psychológ na základe výsledkov vyšetrenia odporučí/neodporučí, aby dieťa navštevovalo triedu pre intelektovo nadané deti.

V prípade, ak rodič spozoruje u svojho dieťaťa, ktoré práve navštevuje klasickú triedu, špecifické prejavy, ktoré smerujú k znakom nadaného dieťaťa, môže sa aj počas školského roka skontaktovať s našou školou a poinformovať sa o možnostiach zaradenia svojho dieťaťa do triedy pre intelektovo nadané deti. Po konzultácii s vedením školy je možné dieťa začleniť do vyučovacieho procesu aj počas školského roka.

Je však ideálne, ak dieťa nastúpi do kolektívu od 1. ročníka. Príchod počas školského roka sprevádza sťažený adaptačný proces – dieťa si zvyká na nový kolektív, inú formu výučby a kolektív na nového spolužiaka.

Dieťa je možné prijať aj do vyššieho ročníka, ak rodič zistí, že jeho dieťa sa v škole nudí, prípadne nenapreduje a dostatočne sa nerozvíja jeho vrodený talent. Podobne ako pri vstupe do prvého ročníka ZŠ, aj tu je podmienkou vyšetrenie v Centre pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie. Psychológ na základe výsledkov vyšetrenia môže odporučiť, aby dieťa navštevovalo triedu pre intelektovo nadané deti.

Nadaný žiak môže navštevovať jeden alebo viac predmetov vo vyššom ročníku alebo môže byť  preradený aj do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka. V tomto prípade absolvuje tzv. prestupové skúšky.

Na našej škole pracuje aj inklúzny tím, zložený zo špeciálneho pedagóga, školského psychológa a sociálneho pedagóga.

Kontakt:

CPPPaP                                                          Základná škola