Program APROGEN Špecifiká programu APROGEN Podmienky prijatia Rozhovor Literatúra - nadané deti Naše úspechy OZ Delfín

Program APROGEN - nadané deti

Literatúra - nadané deti

Jolana Laznibatová – Nadané dieťa, jeho vývin, vzdelávanie a podporovanie

Táto kniha vznikla ako výsledok mnohých stretnutí s rodičmi nadaných detí, ale aj prednášok, seminárov a stretnutí s pedagógmi, psychológmi, metodikmi, učiteľmi materských škôl, základných a stredných škôl a gymnázií, ako aj s tými, čo prejavili záujem o problematiku nadania, nadaných detí...

Jolana Laznibatová – Nadaný žiak na základnej, strednej a vysokej škole

Autorka knihy ako prvá na Slovensku sa začala venovať problematike nadania detí a mládeže. V roku 1993 vypracovala Projekt alternatívnej starostlivosti o nadané deti. Na základe toho od 1.9.1993 začali pracovať prvé triedy pre nadané deti. 1.1.1998 vznikla Škola pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. Od 1.9.1999 bolo pri škole zriadené aj gymnázium pre nadané deti. Dnes je vytvorená sieť základných škôl s triedami pre nadané deti. Všetky pracujú podľa vzdelávacieho programu APROGEN, ktorý vypracovala Jolana Laznibatová.

Monika Stehlíková – Nadané dieťa. Ako mu pomôcť k šťastiu a úspechu

Táto kniha umožňuje rodičom a učiteľom nadaných detí pozrieť sa pod pokrievku, a priniesť im tak pochopenie a bezpodmienečné prijatie. Ponúka im praktické odporúčania na výchovu i konkrétne cvičenia, techniky a metódy vzdelávania – a to s jediným cieľom: aby boli nadané deti šťastné, mohli naplno rozvíjať svoj mimoriadny potenciál a nadanie, pracovať na svojich slabých stránkach a uspieť v živote. Kniha prináša skvelé rady aj nadaným dospelým, ktorí chcú viac porozumieť svojmu vnútornému (nadanému) dieťaťu.

Jiří Mudrák – Nadané děti a jejich rozvoj

Nadanie je zvyčajne považované za stabilnú črtu osobnosti, ktorý je možné  objektívne zisťovať a jeho úroveň predurčuje budúcu profesiu a študijné výsledky. Tento koncept nadania sa v posledných rokoch stal dôležitou súčasťou vzdelávacieho prostredia: sú ním ovplyvňované  školy  a ďalšie vzdelávacie inštitúcie, podieľa sa na výchovných a vzdelávacích postupoch uplatňovaných rodičmi a vyučujúcimi a tiež vytvára to, ako o sebe uvažujú sami žiaci a študenti. Kniha analyzuje limity tohto pohľadu na nadanie a predstavuje širší rámec založený na súčasných výskumoch  optimálnych podmienok rozvoja ľudského potenciálu.

Jana Marie Havigerová – Pět pohledů na nadání

Čo je nadanie? Ako poznať nadané dieťa? Je nadanie výhoda, alebo skôr handicap? Čo nadané deti vo výučbe potrebujú a ako im to poskytnúť? Metodika v knihe odpovedá na tieto otázky stručne, prehľadne so zameraním na prax. Ponúka učiteľom návod, ako nadané dieťa rozpoznať, pretože to nemusí byť vždy úplne jednoduché a ako s ním na  vyučovaní pracovať. Rodičom nadaných detí sa môže stať  pomôckou pri výbere školy.

nadanedietatrencin webnode.sk