Navigácia

ŠKD 2023/2024 ŠKD 2022/2023 ŠKD 2021/2022 Výchovný program ŠKD Platby v ŠKD

Školský klub detí

Výchovný program ŠKD

Školský klub pri ZŠ Kubranská 80, Trenčín

 

 

 

 

VÝCHOVNÝ PROGRAM ŠKD

 

 

 

„Najrozumnejšia forma výchovy je príklad.“
 

 

 

 

 

 

Forma výchovy a vzdelávania

Poldenná

Výchovný jazyk

Slovenský

Druh školského zariadenia

Štátne

Dátum prerokovania v pedagogickej  rade školy/ školského zariadenia

24. august 2020

Dátum prerokovania v rade školy/ rade školského zariadenia

3. september 2020

Platnosť výchovného programu

Od 1. septembra 2020 - 31. augusta 2024

Zriaďovateľ

 

Mesto Trenčín, Mierové námestie 2, Trenčín

 

ŠKD tvorí 11 oddelení:


  1. oddelenie - Katarína Pilárová /1. A + 3. D/
  2. oddelenie - Bc. Aneta Fusová /1. B/
  3. oddelenie - Marianna Kubalová /1. C + 2. D/
  4. oddelenie - Eunika Ciesarová
  5. oddelenie - Bc. Iveta Hajasová /2. B + 2. A/
  6. oddelenie - Mgr. Andrea Botková /2. C + 2. D/
  7. oddelenie - Mgr. Miriam Reháková /3. A + 4. A/
  8. oddelenie - Mgr. Andrea Kuzmová /3. B/
  9. oddelenie - Eva Polívková /3. C/
10. oddelenie - Stanislava Polášková /4. B + 3. E/
11. oddelenie - Svitlana Fil

 

 

OBSAH VÝCHOVNÉHO PROGRAMU V ŠKD

 

1.    CHARAKTERISTIKA ŠKD.. 4

2.    VYMEDZENIE CIEĽOV A POSLANIA VÝCHOVY.. 5

2.1 Hlavné ciele a úlohy výchovy. 5

3.    FORMY A METÓDY VÝCHOVY A VZDELÁVANIA.. 6

4.    TEMATICKÉ OBLASTI VÝCHOVY.. 9

5.    VÝCHOVNÝ PLÁN.. 14

6.    VÝCHOVNÝ JAZYK.. 15

7.    PERSONÁLNE  A ORGANIZAČNÉ ZABEZPEČENIE. 15

8.    MATERIÁLNO-TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY.. 16

9.    PODMIENKY NA ZAISTENIE BEZPEČNOSTI  A OCHRANY ZDRAVIA PRI VÝCHOVE. 16

10.  VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ŽIAKOV.. 17

11.1 Vnútorný poriadok školského klubu detí 17

11.  VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKOLSKÉHO ZARIADENIA   18

12.  POŽIADAVKY NA KONTINUÁLNE VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV   18

13.  VÝCHOVNÉ ŠTANDARDY.. 19

14.  VÝCHOVNÉ OSNOVY.. 26

15.  DENNÝ REŽIM V ŠKD.. 37

 

  1. CHARAKTERISTIKA ŠKD

 

            Školský klub detí (ŠKD) je školské výchovno-vzdelávacie zariadenie, ktoré zabezpečuje pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku, výchovu a vzdelávanie v čase mimo vyučovania. Je súčasťou Základnej školy Kubranská 80 Trenčín, sídli v jej priestoroch. Tvorí ho 11 oddelení, ktoré pracujú pod vedením kvalifikovaných vychovávateliek.

            Prioritou výchovno-vzdelávacích činností je relaxácia, aktívny pohyb a záujmová činnosť, ktorá rozvíja celú osobnosť dieťaťa a rešpektuje psychohygienu dieťaťa. Každé dieťa má právo cítiť sa príjemne, bezpečne, dieťa cíti, že je pochopené. Naším cieľom výchovy je rozvíjať celkovú osobnosť dieťaťa a zlepšovať jeho výchovno-vzdelávacie výsledky.

            ŠKD navštevujú žiaci I. stupňa, t. j. 6-11 ročné deti. Vyhovujeme rodičom, aby si deti mohli prevziať po skončení pracovnej doby.   

            Do ŠKD sú prijímané všetky deti, to znamená aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorým sa venujú kvalifikovaní vychovávatelia. Sú to prevažne deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, ktoré môžu mať aj pridružený Aspergerov syndróm a syndróm ADHD. Týmto deťom je potrebné venovať zvýšenú starostlivosť, cielene ich viesťk upokojeniu, čo je práca veľmi náročná.

            Našu školu navštevujú aj nadané a talentované deti, pre ktoré prispôsobujeme výchovný plán podľa ich potrieb.

            Pre školské kluby detí platia tiež všeobecné ciele – výchova všestranne harmonicky rozvinutého človeka. Jedným z dôvodov, prečo rodičia prihlasujú svoje deti do školských klubov, je snaha čeliť sociálne patologickým javom ohrozujúcim deti a vybaviť ich vedomosťami, schopnosťami a postojmi pomáhajúcimi odolávať nástrahám, ktoré súčasná spoločnosť pripravuje. Starostlivosť o deti v dobe, kedy sa im nemôžu venovať rodičia z dôvodov pracovnej zaneprázdnenosti, preberajú školské kluby detí.

 

 

  1. VYMEDZENIE CIEĽOV A POSLANIA VÝCHOVY

 

2.1 Hlavné ciele a úlohy výchovy

 

    • Vytváranie vhodných podmienok pre relaxáciu a regeneráciu fyzických a psychických síl, aktívny oddych v primeranej činnosti (po vyučovaní sú deti unavené, preto si potrebujú oddýchnuť a načerpať nové sily; umožňujú im to odpočinkové a rekreačné činnosti v ŠKD),
    • Vytvárať u detí základy gramotnosti prostredníctvom rozvíjania kľúčových kompetencií ( komunikačné a sociálne kompetencie, kultúrno-estetické kompetencie, občianske kompetencie)
    • Vytváranie podmienok k zmysluplnému využívaniu voľného času vo vhodnom prostredí v prospech pozitívneho rozvoja osobnosti
    • Umožniť deťomzo SZP pravidelne navštevovať ŠKD s cieľom podporovať ich adaptáciuna školu a rozvíjať cieľavedomú a systematickú prípravu na vyučovanie
    • Poskytovať každému dieťaťu mnohostranné možnosti na vlastné objavovanie a skúmanie najbližšieho sociálneho, prírodného a kultúrneho prostredia (poskytnúť deťom bohaté možnosti vedeného skúmania ich najbližšieho prírodného a kultúrneho prostredia, tak aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať okolie)
    • Úzko spolupracovať so školskými špeciálnymi pedagógmi, pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pripravovať terapeutické cvičenia, ktoré by pomohli odstrániť alebo kompenzovať ich nedostatky, predovšetkým spolupráca so psychológom, špeciálnym pedagógom a športovým trénerom
    • Viesť deti k poznávaniu a postupnému využívaniu svojich individuálnych predpokladov a efektívnych spôsobov vlastného učenia sa
    • Rozvíjať kognitívne schopnosti detí aktívnym riešením problémov samostatne aj v skupinách a vytvoriť tak u nich základy pre tvorivé a kritické myslenie
    • Počas prípravy na vyučovanie sa zameriavať na didaktické hry a aktivity, nie prioritne na písanie domácich úloh
    • Viesť deti k úcte medzi sebou, ale aj k úcte k dospelým
    • Rešpektovať požiadavky druhých a niesť za svoje správanie primerané následky (aby dieťa dodržiavalo pravidlá, na ktorých sa skupina dohodlaa udržiavala sa pozitívna klíma v triede)
    • Podpora dieťaťa k pohybovým zručnostiam a návykom, rozvíjať lokomočné pohyby detí prostredníctvom športových hier na školskom dvore
    • Podpora zmyslu pre porozumenie, toleranciu voči „inakosti“ (deti sú vedené k osvojovaniu si sociálnych kompetencií – schopnosť viesť rozhovor so spolužiakom, pochváliť druhého, požiadať o pomoc a pod.),
    • Prispievať k prehlbovaniu teoretických vedomostí (v rámci spoločensko-vedných činností sa deti oboznamujú s významnými objektmi v mieste bydliska, s regionálnymi historickými pamiatkami, so štátnymi sviatkami, výročiami a udalosťami, tradičnými ľudovými sviatkami a oslavami, prvkami etickej a environmentálnej výchovy),
    • Predchádzať negatívnym spoločenským javom (ŠKD sa snaží o to, aby deti mohli vykonávať zmysluplnú činnosť, venovať sa odpočinku a zábave a tým predchádzať nástrahám spoločnosti)
    • Viesť deti k zodpovednému aktívnemu prístupu k ochrane a upevňovaniu svojho zdravia (zameriavať sa na správny životný štýl, správnu životosprávu, zaraďovať psychohygienu u detí a zameriavať sa na pohybovú aktivitu detí)
    • Snažiť sa rozvíjať jazykové schopnosti a zručnosti aj prostredníctvom voľnočasových hier a aktivít

 

            Ciele výchovy a vzdelávania predstavujú spoločný základ pre konkretizované predmetové ciele a špecifické ciele prierezových tém, ktoré sa majú vzdelávaním naplniť. ŠKD plní funkciu: zdravotno-hygienickú, sebarealizačnú, formatívno-výchovnú, socializačnú a preventívnu. V praxi sa vzájomne dopĺňajú a prelínajú, len tak sa môže naplniť zmysel voľného času v živote človeka.

 

  1. FORMY A METÓDY VÝCHOVY A VZDELÁVANIA

 

Dochádzka dieťaťa do ŠKD je pravidelná alebo nepravidelná, počas plnenia povinnej školskej dochádzky v primárnom vzdelávaní základnej školy. Výchovu mimo vyučovania v ŠKD uskutočňujeme poldennou formou týždenného, zvyčajne štvorročného výchovno-vzdelávacieho pôsobenia v čase pred a po pobyte dieťaťa na vzdelávaní v škole v oddelení ŠKD. Výchovu mimo vyučovania realizujeme pravidelnými, priebežnými a príležitostnými činnosťami v oddelení , alebo v rámci ŠKD:

- oddychovej a rekreačnej činnosti

- tematickej oblasti výchovy

- príprave na vyučovanie

Vychovávatelia uplatňujú predovšetkým zážitkové, aktivizujúce a motivačné metódy a formy práce, spolupracujú s rodinou dieťaťa a s pedagogickými zamestnancami školy. Vo výchovno-vzdelávacej činnosti preferujú oddychové, rekreačnéa zážitkové vzdelávanie.

Základnou organizačnou formou výchovy a vzdelávania v ŠKD je individuálna alebo skupinová výchovno-vzdelávacia aktivita v oddelení ŠKD. 

      Oddychová činnosť

Oddychové činnosti sú dôležitou súčasťou náplne voľného času a musí pre ne platiť princíp dobrovoľnosti. Ide o pokojné fyzicky a psychicky nenáročné aktivity. Ich cieľom je odstrániť únavu najmä z vyučovania, preto ich vychovávateľky realizujú najmä po vyučovaní a po obede, v prípade potreby ich však zaraďujú kedykoľvek počasdňa. Môže ísť napríklad o individuálnu činnosť s knihou, počúvanie audionahrávok, sledovanie videonahrávok, skupinové rozhovory, pokojné tvorivé hry, hádanky, spoločenské stolové hry.

Rekreačná činnosť

Pre rekreačné činnosti taktiež platí princíp dobrovoľnosti. Možno ich charakterizovať ako formu pohybových alebo psychomotorických aktivít, ktoré sa realizujú vonku alebo v triede, prípadne v telocvični. Pomáhajú deťom zabaviť sa, odstrániť napätie z vyučovania, uvoľniť sa. Oproti relaxačným aktivitám majú náročnejší charakter, pretože súvisia telovýchovnou, športovou a pracovnou činnosťou. Zaraďujeme sem činnosti ako vychádzky do okolia školy, pohybové hry, hudobno-pohybové, loptové,  kooperatívne, dramatické hry, telovýchovné chvíľky, hry v prírode, hry so snehom, hudobno-pohybové improvizácie.

Záujmové činnosti sú najdôležitejšou súčasťou obsahu výchovy detí mimo vyučovania. Pri vytváraní hodnotovej orientácii človeka majú nezastupiteľnú úlohu. Slúžia na uspokojovanie špecifických potrieb a na rozvíjanie záujmov detí. Vychovávateľ by sa mal hneď od začiatku snažiť podchytiť záujem dieťaťa a snažiť sa ho i naďalej rozvíjať.

            Príprava na vyučovanie

Príprava na vyučovanie zahŕňa okruh činností súvisiacich s plnením školských povinností, nie je však stanovená ako povinná činnosť školského klubu detí. Môže mať niektorú z nasledujúcich foriem:

- vypracovanie domácich úloh so súhlasom rodičov

- zábavné precvičovanie učiva formou didaktických hier

- získavanie ďalších doplňujúcich poznatkov pri praktických činnostiach.

 

 

Metódy používané pri spontánnej, neriadenej činnosti:

  • pozorovanie, získavanie skúseností prežívaním
  • experimentovanie
  • hra, individuálna práca
  • vlastná tvorba, aktivizujúce hry
  • práca vo dvojici, partnerská výučba
  • samostatné a skupinové riešenie problémov
  • hodnotenie, sebahodnotenie

Metódy používané pri riadenej činnosti:

  • rozhovor, diskusia, komunikácia v kruhu
  • prezentácia výsledkov práce
  • rozprávanie, dramatizácia
  • vychádzka
  • brainstorming
  • riešenie problémových situácií, rolové hry

Formy práce pri spontánnej činnosti:

  • odpočinok, čítanie kníh a časopisov
  • stolové hry, puzzle, pexeso
  • konštruktívne hry so stavebnicami
  • kreslenie na ľubovoľnú tému, omaľovánky, doplňovačky

 

Formy práce pri riadenej činnosti:

  • vychádzky s pozorovaním
  • ročné obdobia vo výtvarných technikách
  • besedy
  • práca s knihou
  • súťaživé hry, didaktické hry
  • hudobnopohybové hry
  • TV chvíľky a športové hry

 

 Pri metódach a formách výchovy používame tieto zásady:

  • zásada primeranosti
  • zásada vyzdvihnutia kladných rysov
  • zásada postupnosti
  • zásada sústavnosti a cieľavedomosti
  • zásada jednoty výchovy mimo vyučovania
  • zásada dobrovoľnosti
  • zásada sebarealizácie
  • zásada pestrosti a príťažlivosti
  • zásada citlivosti a citovosti

 

  1. TEMATICKÉ OBLASTI VÝCHOVY

 

Výchovu a vzdelávanie mimo vyučovania realizujeme v týchto tematických oblastiach výchovy:

- vzdelávacia

- spoločensko-vedná

- pracovno-technická

- prírodovedno-environmentálna

- esteticko-výchovná (výtvarná, hudobná, literárno-dramatická)

- telovýchovná (športové, turistické, zdravotné)     

Školský klub detí slúži výchove, vzdelávaniu a rekreácii žiakov. Jeho činnosť nadväzuje špecifickým spôsobom na vzdelávaciu činnosť základnej školy. Nie je však priamym pokračovaním vyučovania, ani ho nenahradzuje. Týždenný rozvrh činností je zostavený tak, aby vyhovoval požiadavkám duševnej hygieny, teda striedanie pokojných a pohybovo náročných činností, práce a odpočinku, organizovaných činností a pod. Je nevyhnutné, aby vyhovoval potrebám a záujmom detí a rešpektoval ich vekové zvláštnosti. ŠKD sa teda snaží o to, aby sa deťom vo voľnom čase dostalo oddychu a zábavy, ale aj aby rozvíjali svoje záujmy.

            ŠKD svoju funkciu napĺňa činnosťami pomenovanými ako odpočinkové, rekreačné, záujmové a príprava na vyučovanie.

 

  • Vzdelávacia činnosť sa zameriava na:
  • rozvíjanie autonómnosti v príprave na vyučovanie
  • rozvíjanie efektívnych spôsobov učenia sa
  • získavanie nových poznatkov a informácií z rôznych zdrojov
  • získavanie vzťahu k celoživotnému vzdelávaniu    
  • v didaktických hrách na upevňovanie znalostí z učiva matematiky, slovenského jazyka a iných predmetov
  • upevňovanie učiva zábavnou formou
  • rozvíjanie medzipredmetových vzťahov
  • uplatňovanie získaných vedomostí
  • Tematické oblasti výchovy (TOV)

            Medzi činnosťami tvoriacimi obsah výchovy vo voľnom čase v školách a vo všetkých výchovno-vzdelávacích zariadeniach má osobitné miesto tematická oblasť výchovy. Patrí k obľúbeným činnostiam detí, pričom vychádza z ich vlastných potrieb a záujmov. Preto prináša uspokojenie, radosť, pocit naplnenia, býva zdrojom pozitívnych zážitkov. TOV majú silný vplyv na rozvoj osobnosti i na správnu spoločenskú orientáciu.

            Tradične používame delenie TOV podľa obsahu na spoločensko-vednú, pracovno-technickú, prírodovedno-environmentálnu, esteticko-výchovnú a telovýchovnú.

 

Spoločensko-vedná oblasť výchovy (SVOV)

Záujmové činnostirozvíjajú osobnosť dieťaťa. Umožňujú deťom nielen sebarealizáciu, ale i ďalšie poznávanie a rozvoj pohybových schopností. Deti sa tu zoznamujú so základnými druhmi záujmových činností.

            Zahrňujú činnosti, ktoré vedú ako k poznaniu aktuálneho spoločenského diania, tak i niektorých historických súvislostí. Pestuje vzťah k vlasti, k materinskému jazyku, k demokratickým a humanistickým tradíciám nášho národa. Spomenieme niektoré okruhy spoločensko-vednej oblasti výchovy, ktoré sem patria:

                   - poznávanie významných objektov v mieste bydliska, školy,

- zoznamovanie sa s historickými  objektmi a pamätnými miestami,

- informácie o živote a diele významných osobností,

- oslavy štátnych sviatkov, výročí a udalostí a pod.

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

  • spolurozhodovať o živote v skupine
  • rozvíjať základy zručností sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie
  • prejavovať úctu k rodičom, starším osobám
  • prejavovať ohľaduplnosť k osobám so zdravotným postihnutím
  • pochopiť význam  dodržiavania ľudských práv a základných slobôd
  • posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti
  • kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa
  • vyjadrovať svoj názor
  • vedieť vypočuť opačný názor
  • využívať všetky dostupné formy komunikácie
  • rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa
  • vedieť samostatne a kriticky riešiť jednoduché  konflikty
  • poskytnúť pomoc alebo pomoc privolať
  • korekcia problémov u detí so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami

 

Pracovno-technická oblasť výchovy (PTOV)

            Napomáhajú k systematickému zdokonaľovaniu manuálnych zručností, umožňujú zvládnuť vybrané základné techniky a postupy pri práci s rozmanitým materiálom a prehlbuje sa záujem žiakov o tvorivú prácu. Uvedieme okruhy pracovno-technickej oblasti výchovy:

- práce s rôznymi materiálmi (papier, kartón, drevo, textil, prírodný materiál),

- práce so stavebnicami, konštruktívne práce,

- drobné opravy hračiek a pomôcok,

-  činnosti súvisiace s dopravnou výchovou.

- cvičenia hrubej a jemnej motoriky pre deti so špeciálnymi výchovno-

   vzdelávacími potrebami

 Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

  • vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele
  • rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu
  • vedieť  spolupracovať so skupinou
  • rozvíjať základy manuálnych a technických zručností
  • získavať základy zručností potrebných pre praktický život
  • získať základné zručnosti v tvorbe jednoduchých projektov
  • nemať problémy ani komplexy zo svojho postihnutia

 

Prírodovedno-environmentálna oblasť výchovy (PEOV)

            Sú to činnosti, ktoré vedú k prehlbovaniu vedomostí o dianí v prírode, pestujú vzťah k jej ochrane. Deti si nimi osvojujú poznatky o živočíchoch, rastlinách a o neživej prírode. Okruhy prírodovednej oblasti výchovy sú:

                   - pozorovanie prírodných objektov živej a neživej prírody,

      - pestovateľské práce

      - činnosti zamerané na ochranu a tvorbu životného prostredia

      - práce zamerané na úpravu a čistotu okolia školy        

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

  • pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia
  • rozvíjať zručnosti pri jednoduchej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia
  • separovanie odpadu
  • podieľať sa na zbere papiera
  • podnecovať k premýšľaniu o veciach okolo nás
  • rozvíjať predstavy a pojmy v oblasti prírody a ľudskej činnosti v nej
  • viesť deti k priamemu poznávaniu rôznych druhov prírodného materiálu a zoznamovať sa s jeho vlastnosťami

 

Esteticko-výchovná oblasť výchovy (EVOV)

     Utvárajú a formujú estetické vzťahy detí k prírode, spoločnosti a jej materiálnym a kultúrnym hodnotám. Činnosti sú zamerané na rozvíjanie výtvarného, hudobného, literárneho, dramatického a hudobno-pohybového prejavu, kultúru správania a výchovu vkusu, rozvoj tvorivosti. Hlavne pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sú prínosom, pretože zažívajú pocit úspechu a vyrovnania sa vekovo rovnocenným deťom.

Do esteticko-výchovnej oblasti výchovy zaraďujeme tieto okruhy:

  • Výtvarné záujmové činnosti

            - výtvarné osvojovanie skutočnosti, využitie rôznych výtvarných techník,

            - práce s výtvarnými prostriedkami spojená s experimentovaním,

            - poznávanie a chápanie výtvarného umenia.

  • Hudobné záujmové činnosti

            - zborový a sólový spev,

            - hudobno-pohybové a tanečné hry,

            - hra na detské hudobné nástroje,

            - počúvanie hudby.

  • Literárno-dramatické činnosti

                   - čítanie (individuálne, využitie umeleckých nahrávok),

                      ( u detí s poruchami čítania motivácia k čítaniu jednoduchých textov

                      s pomocnými technikami)

             - reprodukčné činnosti,

             - dramatické hry a improvizácia,

             - tvorivé literárne a dramatické činnosti,

             - návštevy kultúrnych predstavení

    Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

  • posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí
  • rozvíjať základy vzťahu k umeniu
  • rozvíjať talent a špecifické schopnosti
  • rozvíjať základy tvorivých schopností a zručností
  • prejavovať pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia
  • podieľať sa na príprave kultúrnych podujatí v oddelení
  • objavovať krásu v bežnom živote
  • prehlbovať pozitívny vzťah ku knihe a čítaniu

 

Telovýchovná oblasť výchovy (športová, turistická, zdravotná) (TOV)

            Prispieva k fyzickej zdatnosti a psychickej odolnosti. Možnosť poznávať rôzne druhy športov podnecuje deti k ich aktívnemu prevádzaniu. Okruhy športových záujmových činností:

                   - kondičné cvičenia s náradím i bez náradia,

                   - zdravotné cvičenia,

                   - rytmická gymnastika a tanec,

                   - športové a drobné pohybové hry,

                   - sezónne športy a zábavy

                   - turistické vychádzky, súťaže

                   - korekčné cvičenia u detí s pohybovými problémami

                   -besedy o prvej pomoci

                   -aktivity zamerané na zdravý životný štýl

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

  • kultivovať základné hygienické návyky
  • rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom
  • pochopiť škodlivosť fajčenia alkoholu a iných drog
  • pochopiť význam pravidelného pohybu a cvičenia
  • pochopiť význam dodržiavania základných zásad zdravej výživy
  • poznať základné princípy zdravého životného štýlu
  • vedieť sa vyrovnať so svojim hendikepom a naučiť sa s ním žiť
  • rozvíjať športový talent a schopnosti
  • pochopiť význam dodržiavania dopravných predpisov
  • pomáhať odstraňovať psychickú únavu
  • rozvíjať prirodzený záujem o pohybovú aktivitu

 

            Vo všetkých oblastiach výchovy sa sústredíme na rozvíjanie tvorivého sebavyjadrenia detí, aktívneho prístupu k činnostiam a ich spontánnosti.

            Výchovno-vzdelávací proces realizujeme tak, že obsah jednotlivých činností aplikujeme integrovane vo viacerých výchovných oblastiach a záujmovej činnosti naraz, čo nám umožňuje efektívne a komplexne rozvíjať osobnosť detí. Preferujeme prepojenosť jednotlivých oblastí výchovy najmä pri rozvoji osobnosti dieťaťa v oblasti jeho samostatnosti, spolupráce, komunikácie a uspokojovania individuálnych záujmov.

 

  1. VÝCHOVNÝ PLÁN

 

Je vypracovaný pre všetky oddelenia na školský rok.

Vychovávateľky realizujú výchovno-vzdelávaciu činnosť tak, aby sa v priebehu dňa striedal odpočinok a relax so vzdelávaním (príprava na vyučovanie), či záujmovými a výchovno-vzdelávacími aktivitami.

Vychovávateľky projektujú činnosť tak, aby uspokojili záujmy a rozvíjali schopnosti všetkých detí. To znamená, že počet výchovno-vzdelávacích činností môže byť vyšší, ako je minimálne stanovený vo výchovnom pláne.

 

  1. VÝCHOVNÝ JAZYK

 

    Výchovným jazykom vo všetkých výchovno-vzdelávacích zariadeniach a teda aj v školskom klube detí je štátny jazyk (slovenský jazyk). ŠKD sa zameriava aj na komunikačnú stránku detí a snaží sa rozvíjať aj ich komunikáciu v cudzom jazyku a nadväzovať, tak na vzdelávanie počas vyučovania.

 

  1.  ORGANIZAČNÉ ZABEZPEČENIE

 

     Prevádzka školského klubu detí začína od 6:00 do 7:45 ráno a od 11:40 do 17:00 poobede. Ak dieťa príde vyzdvihnúť iná osoba, ako je uvedená v žiadosti, predloží splnomocnenie podpísané rodičom. Vyžiadanie dieťaťa rodičom na telefón z ŠKD, z bezpečnostných dôvodov nebudeme brať do úvahy. Všetci zamestnanci dbajú na dodržiavanie dohovorených pravidiel – dieťa odchádza domov len v sprievode známeho dospelého, alebo na základe písomnej žiadosti rodiča za iných podmienok.

 

8.MATERIÁLNO-TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY

 

            Školský klub detí je súčasťou Základnej školy Kubranská 80, výchovno – vzdelávací proces prebieha v siedmych vyučovacích triedach. Oddelenia využívajú na didaktické hry interaktívne tabule, DVD prehrávače s televízorom, sú vybavené rôznymi hrami a hračkami v miestnosti a taktiež aj na hry vonku. Nábytok v triedach je vhodný, je rozmiestnený tak, že individuálnej práci vyhovuje, skupinovej však s určitými obmedzeniami - oddelenia sú vybavené odpočinkovými kobercami. V každom oddelení sú hračky, spoločenské hry, didaktické pomôcky.

V priebehu školského roka dokupujeme potrebný spotrebný materiál, plánujeme doplniť oddelenia loptami, spoločenskými hrami a hračkami, stavebnicami. 

K svojej činnosti ŠKD využíva i priestory školského dvora a telocvičňu, kde majú deti potrebný materiál na športové aktivity.

 

  1. PODMIENKY NA ZAISTENIE BEZPEČNOSTI  A OCHRANY ZDRAVIA PRI VÝCHOVE

 

            V škole sa dodržiavajú  požiarne a bezpečnostné prepisy vypracované bezpečnostným technikom. Aj v ŠKD sa musia dodržiavať bezpečnostné predpisy a vnútorný poriadok školy. Veľká pozornosť sa venuje kultúre stolovania a čistote prostredia.         

Telefónne čísla rodičov sú uložené v osobných spisoch detí, ktoré sú uložené v uzamykateľných skrinkách. Lekárnička prvej pomoci je v priestoroch ŠKD.

 

            Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove:

Školský klub detí nesie zodpovednosť za bezpečnosť detí, za dodržiavanie hygienických podmienok a ochranu ich fyzického a duševného stavu v čase ich pobytu v klube.

- na začiatku školského roka sú deti pravidelne poučené o dodržiavaní predpisov BOZP a PO, sú oboznámené s vnútorným poriadkom školy aj školského klubu detí

- priestory jednotlivých oddelení spĺňajú základné hygienické požiadavky, sú svetlé, vetrateľné, v každom oddelení je prístup k pitnej vode

- sociálne zariadenia sú na tej istej chodbe ako triedy

- v škole platí zákaz fajčenia, požívania alkoholu a iných psychotropných látok, zákaz používania všetkých druhov zbraní

- pri realizovaní aktivít mimo školy sú deti poučené o bezpečnosti mimo areálu školy (bezpečnosť pri prechádzaní cez cestu, križovatku, ...)

- pri manipulácii s ostrými predmetmi, pri hrách a športových aktivitách sú deti pravidelne poučené o bezpečnosti, o predchádzaní úrazom z nepozornosti alebo nedbanlivosti

- v prípade úrazu je žiakom poskytnutá prvá pomoc (lekárnička je v zborovni a na chodbe ŠKD), v zložitých prípadoch je kontaktovaný rodič, prípadne privolaná lekárska služba prvej pomoci

- za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi

- cenné veci sa do ŠKD nenosia, za ich stratu, či odcudzenie vychovávateľka nezodpovedá

- pri pobyte vonku a kolektívnych hrách dieťa nesmie ubližovať ostatným deťom a ohrozovať iných vo svojom okolí, či brať do rúk ostré predmety

 

  1. VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ŽIAKOV

 

            Škola má vypracovaný svoj vnútorný poriadok a školský poriadok, taktiež školský poriadok ŠKD, ktorý sa nachádza v každej učebni a žiaci sú povinní ho dodržiavať. V prípade porušenia týchto predpisov  im hrozí výchovné opatrenie. Priestupky v rámci ŠKD sú hodnotené taktiež ako počas vyučovania, dokonca je možnosť pri opakovaných porušeniach školského poriadku a vnútorných predpisov dieťa vylúčiť z ŠKD. Tu je nevyhnutná spolupráca s rodičmi dieťaťa.

 

11.1 Vnútorný poriadok školského klubu detí

 

I. Riadenie a organizácia školského klubu detí 

1. Školský klub detí (ŠKD) riadi vedúca vychovávateľka.

2. Výchovno-vzdelávaciu činnosť organizujú  vychovávatelia školského klubu detí v súlade s plánom činnosti.

3. Riaditeľ školy určuje počet oddelení podľa počtu prihlásených detí na pravidelnú dochádzku.

 

II. Prevádzka ŠKD

1.ŠKD je v prevádzke spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov, denne od 6:00 hod. do17:00 hod.

2. Pri treťom porušení a nedodržaní času prevádzky ŠKD (ak pre dieťa príde zákonný zástupca po 17:00 hod) môže byť dieťa vylúčené zo ŠKD.

3. ŠKD sa riadi režimom dňa, ktorý je súčasťou školského poriadku ŠKD.

 

III. Zaraďovanie detí

1. Deti sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok, na základe písomnej prihlášky podanej zákonnými zástupcami. Deti 1. ročníka podávajú písomné prihlášky vždy do 10. septembra príslušného školského roku, predbežne pri zápise do 1. ročníka.

2. O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľ školy, alebo ním poverený zástupca.

3. Deti sa do oddelení zaraďujú podľa veku a jednotlivých tried. 

4. Pri opakovanom porušovaní vnútorného školského poriadku ŠKD (po treťom písomnom oznámení do triednej knihy), alebo pri ohrozovaní svojho zdravia, alebo zdravia spolužiakov, môže byť dieťa z klubu vylúčené riaditeľom školy.

 

IV. Výchovno-vzdelávacia činnosť

1. Výchovno-vzdelávacia činnosť ŠKD je zameraná na nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania.

2. V čase určenom na prípravu na vyučovanie si deti podľa pokynov starostlivo vypracujú úlohy, zopakujú učivo, nevyrušujú ostatných. Príprava na vyučovanie je zameraná na didaktické hry a aktivity, nie priamo na písanie domácich úloh.

3. Tematická oblasť výchovy sa uskutočňuje spravidla v záujmových útvaroch príležitostného, krátkodobého i dlhodobého charakteru, pričom  sa umožňuje deťom účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti školy.

4. V oblasti rekreačného charakteru - vychádzkami, výletmi, športom a cvičením umožniť deťom čo najviac voľného času stráviť pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný rozvoj žiakov.

5. Súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti ŠKD je stravovanie detí. Deti prichádzajú do jedálne čisté, slušne sa správajú a správne stolujú. Po skončení obeda celé oddelenie odchádza z jedálne spoločne. Poplatok za stravu platia rodičia v zmysle pokynov vedúcej školskej jedálne.

6.Výchovno-vzdelávaciu činnosť ŠKD vykonávajú pedagogickí zamestnanci: vychovávateľky.

7. Na vzdelávaciu a rekreačnú činnosť ŠKD sa spravidla využívajú aj telocvičňa, ihrisko.

8. Počas rekreačnej činnosti sa deti aj vychovávateľky zdržiavajúpríležitostne a v závislosti od počasia, mimo areálu školy.

 

V. Dochádzka detí

 Rozsah dennej dochádzky, spôsob a čas  odchodu detí, prípadne záujmovú činnosť mimo ŠKD uvedie rodič na zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke v priebehu školského roku je rodič povinný oznámiť písomne.

VI. Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť detí

1. Za bezpečnosť detí počas celého pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľka.

2. Prechod detí do ŠKD v rámci školy zabezpečujú učitelia, prípadne zastupujúci pedagóg.

3. Pred konaním krúžkovej záujmovej činnosti preberajú deti od vychovávateľky do svojej zodpovednosti vyučujúci  a po skončení odovzdajú vychovávateľke.

4. V prípade úrazu poskytne vychovávateľ/ka prvú predlekársku  pomoc, oznámi to vedeniu školy, napíše o ňom záznam a zabezpečí, ak je potrebné odborné lekárske ošetrenie.

5. Nosenie drahých a nebezpečných predmetov do ŠKD je zakázané, v prípade, že má dieťa drahý predmet, je zaň zodpovedné. (mobil, tablet, smartwatch, notebook..)

10. Dieťa musí mať hygienické vrecúško a prezuvky.

11. Deti majú mať svoje osobné veci (vrchné ošatenie, prezuvky, topánky...) označené pre prípad odcudzenia.

12. Straty z uzatvorených priestorov v ŠKD u poisteného dieťaťa vybavuje vychovávateľka v spolupráci s rodičmi,  pedagógom povereným poistnou činnosťou na škole a vedením školy.

13. Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu ŠKD zodpovedá za deti vychovávateľ/ka až do ich návratu do ŠKD, kde pokračuje vých. – vzd. činnosť.

14.  Z miesta konania môže byť dieťa uvoľnené len na základe písomného súhlasu rodičov.

15.  Ak zistí vychovávateľ/ka u dieťaťa teplotu, nevoľnosť upovedomí o tom rodičov.

 

 

VII. Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD

1. Príspevok na činnosť školského zariadenia

1. Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou školského zariadenia je zákonný zástupca žiaka povinný prispievať mesačne sumou 15 EUR, za ďalšieho súrodenca 10 EUR.

2. <<Príspevok podľa ods. 1 sa uhrádza vopred do 15. dňa kalendárneho mesiaca.

3. Poplatok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD.

4. Ak rodič odhlasuje dieťa z ŠKD v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie alikvotnej čiastky poplatku. Zákonný zástupca odhlasuje dieťa písomnou formou.

5. Pokiaľ zákonný zástupca neuhradí stanovený poplatok za pobyt dieťaťa v ŠKD a budú využité všetky primerane dostupné spôsoby na zabezpečenie  úhrady, rozhodne  vedenie školy a ŠKD o vyradení dieťaťa z ŠKD.

8. V prípade poškodenia školského majetku dieťaťom je jeho zákonný zástupca povinný uhradiť škodu, v prípade zabezpečiť opravu alebo rovnocennú náhradu.

 

11.VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKOLSKÉHO ZARIADENIA

 

Riaditeľ školy má vypracovaný plán o kontrole jednotlivých úsekov základnej školy aj so zameraním a časovým rozpisom. Patrí semaj ŠKD, kde je naplánované minimálne 2-krát do roka skontrolovať dochádzku zamestnancov ŠKD, vypĺňanie agendy a v rámci hospitačnej činnosti aj kontrola prevádzania činnosti jednotlivých oddelení ŠKD.

Autoevalvácia ŠKD je zameraná na hodnotenie a zlepšovanie podmienok a kvality všetkých činností ŠKD:

Využívajú sa najmä:

1. Permanentné sebahodnotenie činnosti vychovávateliek.     

2. Motivačný rozhovor, spojený s vyhodnotením plánu osobného profesijného rastu – vedenie školy

3. Hodnotenie klímy a atmosféry v oddelení

4. Analýza výsledkov detí, ktorých vychovávateľ/ka usmerňuje (dodržiavanie školského poriadku ŠKD, zodpovednosť v písaní úloh, správanie a prejavy detí, schopnosť participácie, spôsob uspokojovania záujmov a pod.)

5. Analýza plánu výchovno-vzdelávacích činností vychovávateľa/ky v oddelení jeho detí (pestrosť, zastúpenie všetkých oblastí výchovy, frekvencia, nadväznosť) – vedúca vychovávateľka

6. Hodnotenie výsledkov vychovávateľov v oblasti ďalšieho vzdelávania, uplatňovania inovačných metód práce, aplikovania špecifických zručností, tvorba projektov – riaditeľ školy, zástupkyňa riaditeľa, vedúca vychovávateľka

7. Vzájomné hodnotenie vychovávateľov – vzájomné hospitácie , “otvorené výchovné činnosti“

8. Vonkajšia autoevalvácia

9. Spätná väzba od detí

10. Spätná väzba od rodičov    

 

  1. POŽIADAVKY NA KONTINUÁLNE VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV

 

V ŠKD pracujú kvalifikované vychovávateľky. Musia sa priebežne vzdelávať v pedagogickej oblasti, študovať odborné časopisy, ako aj v oblasti ovládania a využívania IKT. Vychovávateľky sa budú zúčastňovať konzultačných dní pre rodičov detí s ŠVVP.

Systém vzdelávania je zameraný na nasledujúce ciele :

  • Uvádzanie začínajúcich pedagógov do pedagogickej praxe
  • Sprostredkovanie najnovších poznatkov z didaktiky, pedagogiky
  • Príprava pedagógov na prácu s videotechnikou, výpočtovou technikou, multimediálnou technikou a pod.
  • Možnosť kreditového vzdelávania a nadobudnutia nových poznatkov a skúseností
  • Udržiavať a zvyšovať kompetenciu pedagogických zamestnancov a spôsobilosť efektívne vychovávať a vzdelávať
  • Motivovať pedagogických zamestnancov pre neustále sebavzdelávanie, zdokonaľovanie profesijnej spôsobilosti
  • Pripravovať pedagogických zamestnancov pre výkon činností nevyhnutných pre rozvoj školského systému, napr. tvorba VPŠZ, tvorba výchovných štandardov, tvorba výchovných osnov, výchovných plánov a pod.
  • Zhromažďovať a rozširovať progresívne skúsenosti z pedagogickej a riadiacej praxe, podnecovať a rozvíjať tvorivosť pedagogických zamestnancov
  • Sprostredkúvať operatívny a časovo aktuálny transfer odborných a metodických informácií prostredníctvom efektívneho informačného systému

Všetci zamestnanci absolvujú školenie BOZP a PO

 

 

13.VÝCHOVNÉ ŠTANDARDY

 

Nadväzujú na vzdelávacie štandardy v škole. Obsahujú súbor požiadaviek na vedomosti, zručnosti a schopnosti, ktoré majú deti získať, aby si mohli rozvíjať vedomosti, zručnosti a schopnosti získané na vzdelávaní v škole. Delia sa na :

 

  • Výkonové štandardy, ktoré sú cieľovými výstupmi, ktoré má dieťa dosiahnuť na konci pobytu v školskom klube detí primerane svojim možnostiam a dĺžke jeho pobytu v ŠKD ( dieťa nemusí chodiť do ŠKD celé obdobie ),
  • Obsahové štandardy, určujú vedomosť, zručnosť alebo schopnosť, ktorú má dieťa ovládať a ktorú má vedieť aj prakticky používať.

 

 

Vzdelávacia oblasť

 

Obsahový štandard

Výkonový štandard

Gramatické a matematické cvičenie

Samostatne  písať úlohy

Techniky učenia, ako sa učiť, rozvíjanie vedomostí, čítanie textu, reprodukcia príbehu

Poznávať efektívne spôsoby učenia sa

Práca s informačnými zdrojmi, čítanie s porozumením, sebavzdelávanie

Byť otvorený získavať nové poznatky a informácie

Rozvíjanie slovnej zásoby, jazykolamy, zmyslové hry, doplňovačky, didaktické hry

Upevňovať získané poznatky

Vedomostné súťaže, kartové a spoločenské hry

Rozvoj logického myslenia

     

 

Spoločensko-vedná oblasť

 

Obsahový štandard

Výkonový štandard

Spolupráca, zodpovednosť, vytváranie pozitívnej klímy v oddelení, dodržiavanie školského poriadku ŠKD

Spolurozhodovať o živote v skupine

Prejavy úcty k rodičom a ostatným  ľuďom, čo je tolerancia

Prejavovať úctu k rodičom, starším

Emócie, prečo sme nahnevaní, silné a slabé stránky osobnosti, trpezlivosť, upokojenie sa, ako zvládnuť hnev, pozitívne myslenie, ako pochopiť iných, sebaúcta

Ovládať jednoduché zručnosti sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie

Život so zdravotným postihnutím, čo je predsudok, vzťah k handicapovaným deťom

Prejavovať ohľaduplnosť k osobám so zdravotným postihnutím

Práva dieťaťa, ľudské práva, šikanovanie, diskriminácia, moje práva, tvoje práva, spolužitie bez násilia

Rozlíšiť  dodržiavanie a porušovanie ľudských práv a základných slobôd

Slovensko v Európe, Slovensko vo svete, úspechy slovenských športovcov, umelcov, mládeže

Prejavovať základy hrdosti k národným hodnotám a tradíciám SR 

Vulgarizmy, slang, gestá, neformálna komunikácia, spolužitie bez násilia

Rozlišovať kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa

Čo je konflikt, z čoho konflikt vzniká, správanie, ktoré podporuje konflikt, správanie, ktoré konfliktu predchádza

Samostatne a kriticky riešiť jednoduché  konflikty v oddelení/záujmovom útvare

Asertivita, asertívne správanie

Obhajovať svoje názory

Vedenie rozhovoru, diskusia, dialóg, monológ

Vypočuť si opačný názor

Moja rodina, čo je domov, vlastné zážitky, rozprávanie o domove, prejavy úcty k ľuďom, čo je tolerancia

Prejavovať  úctu k rodičom, starším

Deľba práce v rodine, problémy v rodine, život detí v rozvrátenej rodine, moja pomoc v rodine

Rozlišovať a porovnávať vzťahy v harmonickej a rozvrátenej  rodine

Vulgarizmy, slang, gestá, spolužitie bez násilia

Rozlišovať kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa

Práca s počítačom, komunikácia s internetom, práca v textovom a grafickom editore

Využívať všetky dostupné formy komunikácie

 

Pracovno-technická oblasť

 

Obsahový štandard

Výkonový štandard

Spolupráca, zodpovednosť, dodržiavanie školského poriadku ŠKD, moje povinnosti

Spolurozhodovať o živote v skupine

Pracovať v skupine

Sebaobsluha, poriadok na stole, v oddelení, v šatni

Kultivovať základné sebaobslužné a hygienické návyky

Sebahodnotenie, poznávanie rôznych profesií, úcta ku každému povolaniu, dodržovanie denného režimu, vývoj ľudského života: detstvo, dospelosť, staroba, orientácia v čase minulosť, prítomnosť, budúcnosť

Vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele

Príprava na vyučovanie, splnenie úlohy, presnosť a čistota práce

Rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu

Prejavy kladného vzťahu k spolužiakom, hrdosť na spoločný výsledok práce

Vedieť   spolupracovať so skupinou

Práca s rôznym materiálom, netradičné pracovné postupy, zhotovenie darčeka, rozvoj jemnej motoriky, manipulačné zručnosti spolupráca

Rozvíjať základy manuálnych a technických  zručností

Získať základné zručnosti v tvorbe jednoduchých projektov

Maska na karneval, kalendár oddelenia, návrh oddychového kútika v oddelení

 

 

Prírodovedno-environmentálna oblasť

 

Obsahový štandard

Výkonový štandard

Pozorovanie prírody, fauny a flóry v okolí obce/mesta, pozorovanie zmien v prírode, šetrenie energiami, vodou, tematická rozprávka

Poznať základné princípy ochrany životného prostredia

Starostlivosť o izbové kvety, čistenie prírody a okolia ŠKD, zber papiera, triedenie odpadu, tvorivé využitie odpadu

Uplatňovať zručnosti pri jednoduchej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia

Príroda okolo nás, živá a neživá príroda

Rozoznať prvky živej a neživej prírody, poznať základné princípy života v prírode

Rastliny a živočíchy

Pomenovať rastliny a živočíchy podľa charakteristických znakov

Zmeny v prírode podľa ročných období, kalendár prírody

Vnímať zmeny prírody v jednotlivých ročných obdobiach

Prírodné zdroje (voda, pôda), prírodné suroviny

Uplatňovať spôsoby rozumného využívania prírodných zdrojov

Nebezpečné prírodné javy a ich dôsledky na život, ochrana pred nimi

Nepodceňovať zákony prírody, chrániť sa pred prírodnými živlami

Ochrana životného prostredia, triedenie odpadu, separovaný zber

Dodržiavať základné princípy ochrany životného prostredia

Chránené územia, rastliny a živočíchy, národné parky

Rozoznať zákonom chránené rastliny a živočíchy, vysvetliť význam ich ochrany

Možnosti využívania prírody na hry, športovanie a oddych

Využívať šetrným spôsobom prírodu na oddych a šport

                                               

                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                        Esteticko-výchovná oblasť

 

Obsahový štandard

Výkonový štandard

Kultúrne pamiatky v obci/meste, múzeum, galéria, ľudové tradície zvyky, povesti, názvy ulíc, miestne noviny, história a dnešok

Prejavovať úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí

Hudba, výtvarné umenie, tanec

Prejavovať pozitívny vzťah k umeniu

Netradičné výtvarné techniky, hudobné činnosti, športové činnosti

Rozvíjať svoj  talent a špecifické schopnosti

Záujmová činnosť, príprava kultúrneho podujatia

Byť otvorený k tvorivej činnosti

Úprava oddelenia, netradičné ozdoby, úprava zovňajšku

Prejavovať pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia a svojej osoby

Veľká noc, Deň matiek, úcta k starším, Vianoce

Podieľať sa na príprave kultúrnych podujatí v skupine

Tematická vychádzka, pozorovanie zmien, audio nahrávka, rozprávka

Byť otvorený objavovať a vnímať krásu v bežnom živote

 

 

Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť

 

Obsahový štandard

Výkonový štandard

Umývanie rúk, vetranie, telovýchovné chvíľky

Ovládať základné  hygienické návyky

Prechádzka, bicyklovanie, lyžovanie, plávanie, cvičenie v telocvični, stolný tenis, kolektívne loptové hry

Relaxovať pravidelným cvičením a pohybom

Čo je nikotín, fajčenie, alkohol a zdravie, civilizačné choroby

Uvedomovať si škodlivosť fajčenia,  alkoholu a iných drog

Otužovanie, relaxačné cvičenie, skupinové hry, netradičné športové disciplíny

Schopnosť pravidelného pohybu a cvičenia

Podstata zdravia, zodpovednosť za svoje zdravie, príčiny ochorenia, racionálna strava, potravinová pyramída

Vyjadriť význam dodržiavania základných zásad zdravej výživy

Stravovacie návyky, pitný režim, striedanie práce s odpočinkom, prvá pomoc, obliekanie podľa ročných období 

Uvedomovať si základné princípy zdravého životného štýlu

Záujmová činnosť, športová súťaž

Rozvíjať svoj športový talent a schopnosti

 

 

Stimulácia kognitívnych schopností

 

Obsahový štandard

Výkonový štandard

Použitie jazyka v komunikačných situáciách v hrách, v kladení otázok, vykonávanie inštrukcií, komentovanie činnosti

Rozvíjať komunikačnú kompetenciu

Ako dorozumievací prostriedok

Rozvíjanie rozprávačských schopností

podľa osnovy, spontánne rozprávanie príbehu

alebo udalosti, reprodukovanie prečítaného textu

Rozvíjať schopnosti rozumieť reči a podporovať schopnosť reprodukovať udalosť, príbeh alebo prečítaný text, štruktúrovania, zmysluplne aplynule

Rozvíjanie konverzačných schopností

Osvojovať si komunikačné stratégie

 

Budovanie matematických predstáv, pojmov (viac, menej, rovnako)

Chápanie matematických operácií, riešenie

slovných úloh

Rozvíjať predčíselné a číselné predstavy, rozpoznať súvislosti, rozvíjať matematické schopnosti

 

 

 

Rozvíjanie vnímania, poznávania diferenciač- ných schopností

 

Rozvíjať taktilné a kinestetické vnímanie

 

Rozvíjanie pamäti (akusticko-verbálna a zraková pracovná pamäť)

 

Rozvíjať sluchovú a zrakovú gnóziu

 

(vnímanie, diferenciácia, pamäť)

Rozvíjanie priestorovej a časovej orientácie. Nácvik pravo-ľavej orientácie (telesná schéma, rovinná a časová orientácia)

Rozvíjanie oromotoriky, vizuomotoriky, jemnej a hrubej

Rozvíjať priestorovú orientáciu (orientácia v makropriestore a mikropreiestore) a orientáciu v čase

 

  1. VÝCHOVNÉ OSNOVY

 

Vzdelávacia oblasť

Výchovno-vzdelávací cieľ

Obsah

Metódy, formy

Všetky oddelenia

Počet VVČ

Rozvíjať autonómnosť v  príprave na vyučovanie

Domáce úlohy

Individuálny prístup

Tréning

Motivácia

Vysvetlenie

Zábavné didaktické hry

50 - 90

Rozvíjať efektívne spôsoby učenia sa

Techniky učenia, ako sa učiť, rozvíjanie vedomostí, čítanie textu, reprodukcia príbehu

Individuálny prístup

Motivácia

Povzbudenie

Motivačné hodnotenie

Modelové situácie

Prezentácia

    10

Získavať nové poznatky a informácie

Práca s informačnými zdrojmi, čítanie s porozumením, práca s encyklopédiou a slovníkom, sebavzdelávanie

Individuálny prístup

Aktivizácia

Riešenie nových úloh

Prezentácia

    10

Rozvíjať získané poznatky

Rozvíjanie slovnej zásoby, jazykolamy, zmyslové hry, doplňovačky, didaktické hry

Individuálny prístup

55 - 95

 

Spoločensko-vedná oblasť

Výchovno-vzdelávací cieľ

Obsah

Metódy, formy

Všetky oddelenia

Počet VVČ

Obhajovať si svoj názor

Asertivita, asertívne správanie, jednoduché techniky

 

Vysvetlenie

Povzbudenie

Hranie rolí

Hry na presadzov.

Aktivačné hry

2

Vypočuť si opačný názor

Vedenie rozhovoru, diskusia, dialóg a monológ

Vysvetlenie

Tréning

Aktivačné hry

Hranie rolí

Dramatizácia

2

Spolurozhodovať o živote v skupine

Spolupráca, zodpovednosť, vytváranie pozitívnej klímy v oddelení, dodržiavanie školského poriadku ŠKD, moje povinnosti

Individuálny prístup

Motivácia

Aktivizácia

Kooperačné hry

Hry na dôveru

Hranie rolí

3

Rozvíjať základy zručností sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie

Emócie,  prečo sme nahnevaní, silné a slabé stránky osobnosti,

trpezlivosť,

upokojenie sa, ako zvládnuť hnev, pozitívne myslenie, ako pochopiť iných, sebaúcta

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Povzbudenie

Dramatizácia

Hranie rolí

Hry na úprimnosť

Hry na vciťovanie

 

3

Prejavovať úctu k rodičom, starším

Moja rodina, čo je domov, vlastné zážitky, rozprávanie o domove, prejavy úcty k ľuďom, tolerancia

Individuálny prístup

Film

Rozprávka

Hranie rolí

Hry na vciťovanie

3

Prejavovať ohľaduplnosť k osobám so zdravotným postihnutím

Život so zdravotným postihnutím, čo je predsudok, vzťah k deťom s handicapom

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Film

Rozprávka

Hry na vciťovane

Hranie rolí

2

Pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd

Práva dieťaťa, ľudské práva, šikanovanie,  diskriminácia, moje práva, tvoje práva, spolužitie bez násilia

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Hry na riešenie konfliktov

Hry na dôveru

Hry na sebapresadzovanie

3

Posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti

Slovensko v Európe, Slovensko vo svete, úspechy slovenských športovcov, umelcov

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Výtvarná práca

Tvorivá dielňa

Film

Rozprávka

2

Kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa

Pozdrav, podanie ruky, požiadanie, odmietnutie, oslovenie, stolovanie

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Tréning

Hranie rolí

Dramatizácia

Kurz

3

Využívať všetky dostupné formy komunikácie

Práca s počítačom, komunikácia s internetom, práca v textovom a grafickom editore

Individuálny prístup

Tréning

Vlastná práca

Prezentácia

Riešenie úloh

2

Rozlíšiť kultúrne  a nekultúrne prejavy v správaní sa

Vulgarizmy, slang, gestá, neformálna komunikácia

spolužitie bez násilia

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Tréning

Aktivačné hry

Hranie rolí

3

Vedieť samostatne  a kriticky riešiť jednoduché konflikty

Čo je konflikt, z čoho konflikt vzniká, správanie, ktoré podporuje konflikt, správanie, ktoré konfliktu predchádza

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Hry na riešenie konfliktov

Hranie rolí

Dramatizácia

3

Pomenovať znaky harmonickej a problémovej rodiny

Deľba práce v rodine, vlastné zážitky,

problémy v rodine, život detí v rozvrátenej rodine, moja pomoc v rodine

Individuálny prístup

Hranie rolí

Dramatizácia

Sociálne hry

Výtvarná práca

Film

Rozprávka

2

 

 

Pracovno-technická oblasť

Výchovno-vzdelávací cieľ

Obsah

Metódy, formy

Všetky oddelenia 

Počet VVČ

Kultivovať základné sebaobslužné a hygienické návyky

 

Sebaobsluha, poriadok na stole, v šatni, umývanie rúk, vetranie, telovýchovné chvíľky

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Motivácia

Aktivizácia

Tréning

Hodnotenie

5

Vedieť si samostatne  vytýčiť jednoduché osobné ciele

Sebahodnote-nie, poznávanie rôznych profesií, úcta ku každému povolaniu, dodržovanie denného režimu, vývoj ľudského života: detstvo, dospelosť, staroba, orientácia v čase: minulosť,  prítomnosť,

budúcnosť

Individuálny prístup

Motivácia

Povzbudenie

Rozhovor

Hranie rolí

Sociálne hry

Hry na

sebapresadzovanie

Vychádzka

Exkurzia

3 - 5

Rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu

Príprava na vyučovanie, splnenie úlohy, presnosť a čistota práce

Individuálny prístup

Rozhovor

Tréning

Vysvetlenie

Hodnotenie

Hry na dôveru

Vlastná práca

Projekt

3

Vedieť spolupracovať so skupinou

Kladný vzťah k spolužiakom, hrdosť na spoločný výsledok práce

Individuálny prístup

Motivácia

Kooperačné hry

Spoločné podujatia

Súťaž

4

Rozvíjať základy manuálnych a technických zručností

Práca s rôznym materiálom, netradičné pracovné postupy, zhotovenie darčeka, rozvoj jemnej motoriky, manipulačné zručnosti,

spolupráca

Individuálny

prístup

Povzbudenie

Vysvetlenie

Aktivizácia

Tvorivá dielňa

Vlastná práca

Výstava prác

14

Získavať základy zručností potrebných pre praktický život

 poriadok v herni,  seba obslužné činnosti

Individuálny prístup

Tréning

Povzbudenie

Aktivačné hry

Vlastná práca

2

Získať základné zručnosti v tvorbe jednoduchých projektov

Maska na karneval, kalendár oddelenia, návrh oddychového kútika v oddelení

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Povzbudenie

Tvorivá dielňa

Kooperačné hry

Vlastná práca

2

 

 

Prírodovedno-environmentálna oblasť

Výchovno-vzdelávací cieľ

Obsah

Metódy, formy

Všetky oddelenia

Počet VVČ

Pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia

Poznávanie zvierat, rastlín v regióne, pozorovanie zmien v prírode, šetrenie energiami, vodou, tematická rozprávka

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Ekologické hry

6

Rozvíjať zručnosti pri jednoduchej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia

Starostlivosť o izbové kvety, čistenie prírody a okolia ŠKD, zber papiera, triedenie odpadu, využitie odpadu, zber prírodnín

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Motivácia

Aktivizácia

Prezentácia

6

Pochopiť význam dodržiavania základných zásad zdravej výživy

 

Podstata zdravia, zodpovednosť za svoje zdravie, príčiny ochorenia, racionálna strava, potravinová pyramída

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Aktivizácia

Hranie rolí

Dramatizácia

Film

Rozprávka

Súťaž

6

Poznať základné princípy zdravého životného štýlu

 

 

 

Stravovacie návyky, pitný režim striedanie práce s odpočinkom, prvá pomoc, obliekanie podľa ročných období 

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Aktivizácia

Hranie rolí

Dramatizácia

Rozprávka

Súťaž

6

Pochopiť nebezpečenstvo prírodných živlov

 

Nebezpečné prírodné javy a ich dôsledky na život, ochrana pred nimi

Video ukážka

Beseda

Rozprávka

Čítanie kníh

6

 

Esteticko-výchovná oblasť

Výchovno-vzdelávací cieľ

Obsah

Metódy, formy

Všetky oddelenia

Počet VVČ

Posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí

Návšteva kina,  múzea, kultúrnych pamiatok v obci  a v regióne, ľudové tradície a zvyky, povesti, názvy ulíc, miestne noviny, história a dnešok

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Aktivizácia

Ukážka

Film

Rozprávka

Výtvarná práca

Výstava prác

Súťaž

Vychádzka

5

Rozvíjať základy vzťahu  k umeniu

Hudba, výtvarné umenie, tanec, záujmová činnosť, nácvik programu

Motivácia

Ukážka

Povzbudenie

Návšteva kultúrneho podujatia

6

Rozvíjať talent a špecifické schopnosti

Netradičné výtvarné techniky, hudobné činnosti, športové činnosti

Individuálny prístup

Motivácia

Povzbudenie

Výstava prác

Súťaž

5

Rozvíjať základy tvorivých schopností a zručností

Záujmová činnosť, príprava kultúrneho vystúpenia

Individuálny prístup

Motivácia

Povzbudenie

Aktivizácia

Prezentácia

Výstava prác

5

Prejavovať pozitívny vzťah   k jednoduchej estetickej úprave prostredia

Úprava triedy, netradičné ozdoby, úprava zovňajšku

Individuálny prístup

Motivácia

Povzbudenie

Aktivizácia

Tvorivá dielňa

5

Podieľať sa na príprave kultúrnych podujatí v skupine

Veľká noc, Deň matiek, Úcta k starším, Vianoce

Individuálny prístup

Motivácia

Povzbudenie

Aktivizácia

Dramatizácia

Besiedka

5

Objavovať a vnímať krásu v bežnom živote

Tematická vychádzka, pozorovanie zmien, audio nahrávka, rozprávka, vlastná skúsenosť

Individuálny prístup

Povzbudenie

Pozorovanie

Ilustrácia zážitku

5

 

 

Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť

Výchovno-vzdelávací cieľ

Obsah

Metódy, formy

Všetky oddelenia

Počet VVČ

Rozvíjať schopnosť  relaxovať pravidelným cvičením a pohybom

Prechádzka,    cvičenie v telocvični,  kolektívne športové hry

Individuálny prístup

Motivácia

Povzbudenie

Aktivizácia

Tréning

6

Pochopiť škodlivosť fajčenia,  alkoholu a iných drog

Čo je nikotín, fajčenie, alkohol  a zdravie, civilizačné choroby

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Výtvarné stvárnenie zážitku

Súťaž

6

Pochopiť význam pravidelného pohybu a cvičenia

Otužovanie, relaxačné cvičenie, skupinové hry, netradičné športové disciplíny a hry

Individuálny prístup

Vysvetlenie

Motivácia

Povzbudenie

Aktivizácia

Tréning

5

Rozvíjať športový talent a schopnosti

Záujmová činnosť,

futbal

basketbal,

pohybové hry

Individuálny prístup

Motivácia

Povzbudenie Aktivizácia Súťaž

8

Upevňovať zdravý životný štýl

 

 

Stravovacie návyky, pitný režim, striedanie práce s odpočinkom (psychohygiena)

 

 

 

8

 

 

           

Stimulácia kognitívnych schopností

Výchovno-vzdelávací cieľ

Obsah

Metódy, formy

Všetky oddelenia 

Počet VVČ

Rozvíjať rečové schopnosti

Presadzovanie sa v kolektíve

Komunikácia s deťmi v rôznych situáciách

Individuálny prístup, hry, hranie rolí modelové situácie

2

Rozvíjať matematické schopnosti

Matematické predstavy, pojmy, operácie

Vysvetlenie, individuálny prístup

2

Rozvíjať efektívne spôsoby učenia

Techniky rozvíjania- vnímania, poznávania, rozlišovanie, pamäte

Individuálny prístup, motivácia, povzbudenie, motivačné hodnotenie

2

Orientovať sa v priestore

 

Rozvíjať základy motorických zručností

Orientácia v priestore a čase                  

Motorické ( oromotorika, vizuomotorika, jemná a hrubá motorika, grafomotorika, fonograforytmika)

Vysvetlenie, situačné hry, tréning

 

Vysvetlenie motivácia, individuálny prístup, povzbudenie, aktivizácia, tréning, súťaž

6

 

 

15. DENNÝ REŽIM V ŠKD

6:00-7:45

 

Schádzanie sa detí v triede, odprevadenie do tried

11:40-12:00

Prichádzanie detí do oddelení, príprava na obed

12:00-13:00

Obed v školskej jedálni

13:00-13.30

Odpočinková činnosť- hry, modelovanie, rozhovor, prezeranie časopisov, čítanie

13:30-14:30

Rekreačná činnosť- pobyt na školskom dvore, hry, súťaže, prechádzky do okolia školy

 

14:30-15:30

Tematické oblasti výchovy:

esteticko-výchovná,

pracovno-technická, prírodovedná-enviromentálna,

športová, dopravná, spoločensko-vedná.

15:30-16:30

Vzdelávacia činnosť- príprava na vyučovanie, didaktické hry

16:30-16:45

Uloženie hračiek, kníh, stoličiek

 

16:00-17:00

Individuálne hry detí, kreslenie, pozeranie videa, odchod domov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Časový harmonogram sa posúva podľa rozvrhu v ročníkoch. Podľa potreby je možné zameniť poradie výchovno-vzdelávacích činností.

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Kubranská 80, 911 01 Trenčín
    Kubranská 80
    911 01 Trenčín

    Poloha vchodu do areálu školy:
    N 48º 53.600´, E 018º 04.732´
  • sekretariát: +421327434008

    vedúca ŠJ: 0911046615

Fotogaléria