Triedy pre deti s poruchami autistického spektra

Triedy pre deti s poruchami autistického spektra bez mentálneho postihnutia - elokované pracovisko Opatová

Špeciálne triedy pre deti s poruchou autistického spektra sa nachádzajú v obci Opatová. Sú detašovaným pracoviskom Základnej školy, Kubranská 80, Trenčín.

Prvé triedy (2. a 3. ročník) boli otvorené v školskom roku 2023/24.

Naším zámerom je vytvoriť triedy, ktoré zastrešia celý prvý stupeň, preto sa usilujeme vytvoriť v škole príjemné a bezpečné miesto, kde sú žiak - učiteľ- rodič partnermi a každé dieťa má právo vzdelávať sa podľa svojich individuálnych schopností.

Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerujeme k príprave žiakov na život. Hľadáme cestu k tomu, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy, zdravo žiť, zmysluplne tráviť voľný čas a byť zodpovední za svoje správanie.

Hlavným cieľom nášho pôsobenia je vychovať tvorivé, zodpovedné, tolerantné dieťa, schopné zodpovednej komunikácie,  ktoré si následne dokáže nájsťsvoje miesto v spoločnosti. Škola je  otvorená novým informáciám, novým prístupom vo vzdelávaní i riadení, rodičom, školskej komunite i širšej verejnosti.

Vo vyučovacom procese používame výchovno-vzdelávací program pre žiakov s autizmom (bez MP) ISCED 1. Náš školský vzdelávací plán obsahuje aj špecifické predmety pre žiakov s autizmom, ako sú rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností a rozvíjanie grafomotorických zručností a písania. Nižší počet žiakov v triedach umožňuje  špeciálnym pedagógom venovať sa žiakom individuálne

Cieľom primárneho vzdelávania žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez MP) sú rozvité kľúčové spôsobilosti na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná na maximálne možné integrovanie do spoločnosti. Žiaci špeciálnych tried plnia porovnateľné ciele ako ostatní žiaci základných škôl. Osvojené kompetencie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez MP)  zodpovedajú profilu absolventa primárneho stupňa vzdelávania.

Našou prioritou je dobrá spolupráca s rodičmi a vzájomná  informovanosť.