Ako si vyberať strednú školu?
Ako si vyberať strednú školu?
Hoci väčšinu prihlášok na strednú školu je treba podať až začiatkom apríla, plnú hlavu výberu strednej školy máme už teraz. Ovplyvňuje totiž celý náš ďalší život.
Stredné školy na Slovensku delíme na:- Gymnáziá - majú vysoké študijné kritériá a sú vhodnou prípravou na vysokú školu
- stredné odborné školy s maturitou - pre tých, ktorí už vedia, čo chcú v živote robiť
- stredné odborné školy bez maturity - pre tých, ktorí majú nízky študijný priemer, sú ukončené získaním výučného listu
Vo výbere strednej školy dajte na dieťa. Ak vy dúfate, že pôjde na gymnázium, ale ono o tom nechce ani počuť a radšej chce ísť na inú školu, dajte mu šancu rozhodnúť sa po získaní všetkých dostupných informácií. Na vysokú školu môže ísť z akejkoľvek strednej školy s maturitou, pokiaľ splní jej kritériá.
Ak školy, z ktorých si vyberáte robia deň otvorených dverí, istotne ich navštívte. Zistíte, čo študentom ponúkajú, ako sú vybavené, do akých projektov sa zapájajú a máte možnosť porozprávať sa aj s učiteľmi, ktorí v škole učia, prípadne s vedúcimi pracovníkmi školy.Informujte sa o aktivitách, ktoré môže študent na príslušnej škole navštevovať.
Na webových stránkach škôl (školu si môžete nájsť napr. na http://www.svs.edu.sk/register.aspx) nájdete aj výročné správy. Sú v nich informácie o zameraní školy a tiež o následnom uplatnení v zamestnaní alebo na vysokých školách.
Informácie o počtoch prijatých a hlásiacich sa žiakov nájdete na internetovej stránke školského výpočtového strediska v Liptovskom Mikuláši http://www.svslm.sk, kam sa prihlášky elektronicky zasielajú.
Dôležité informácie o prijímacích pohovoroch
Výsledky celoplošného testovania žiakov 9. ročníkov sa zohľadňujú na prijímacom konaní, ďalej sa zohľadňuje priemer študijných výsledkov a umiestnenia vo vyšších kolách súťaží. Aktuálne informácie môžete nájsť na stránke príslušnej SŠ každý rok najneskôr 31. marca Žiak si môže podať dve prihlášky na SŠ bez talentových skúšok a ďalšie dve, ak ide o školu s talentovými skúškami. Dve prihlášky znamenajú dve prihlášky na dve stredné školy alebo na dva odbory vzdelávania tej istej strednej školy. Prijímacie skúšky prebiehajú v dvoch termínoch. Na jednej prihláške sa značí jeden dátum, na druhej druhý.Ak sa dieťa zo závažných problémov nemôže zúčastniť skúšky, riaditeľ školy mu určí náhradný termín. Ak dieťa v prijímacom konaní neuspelo, má možnosť podať prihlášku do druhého kola. Rodič tiež môže podať odvolanie. Druhé kolo sa vypisuje len na školách, ktoré svoje počty nezaplnili.
Pre štúdium v Českej republike platia pre slovenské deti rovnaké podmienky ako pre české. Štúdium je zatiaľ bezplatné. Je potrebné vyplniť české formuláre, o ktoré môžete požiadať na príslušnej strednej škole.
Uchádzač, ktorý nie je žiakom ZŠ, si podáva prihlášku priamo na vybranú SŠ.
Ústav informácií a prognóz školstva vydáva brožúru Ako na strednú školu, ktorú môžete nájsť aj na webovej stránke výpočtového strediska v Liptovskom Mikuláši www.svslm.sk. V nej nájdete všetky informácie, ktoré potrebujete pred vypisovaním prihlášok vedieť.