Prijímanie žiakov na SŠ

Prehľad o možnostiach štúdia na stredných školách je na stránke Ústavu informácií a prognóz školstva  www.uips.sk/regionalne-skolstvo/ako-na-stredne-skoly

Na prvom mieste by rodič mal zohľadniť záujem svojho dieťaťa. Výber školy by mal zodpovedať schopnostiam, zručnostiam a osobnosti žiaka. O šanciach žiaka uplatniť sa na niektorom z typov stredných škôl vypovedajú aj jeho výsledky v celoplošnom testovaní žiakov 9. roč. (bývalý Monitor 9).

Žiak dostane prihlášku od výchovnej poradkyne, ktorú podpísanú zákonným zástupcom, žiakom i pediatrom odovzdá späť výchovnej poradkyni najneskôr 20. februára na SŠ s talentovou skúškou,  na ostatné SŠ najneskôr 10.apríla.

Prijímacie pohovory

- dobrý prospech ešte nebude automaticky znamenať prijatie na školu

- stredné školy s maturitou robia prijímacie pohovory

- stredné školy však budú môcť prijať deviataka aj bez prijímačiek - v celoslovenskom monitoringu však bude musieť v každom z predmetov dosiahnuť úspešnosť minimálne 90 %

- školy si určujú podmienky na prijatie a zverejňujú ich vo svojich kritériách na webstránke školy (body za súťaže, za profilové predmety, olympiády, atď.)