Zápis do 1. ročníka

Kritériá prijatia do 1. roč.

Kritériá prijatia žiaka do 1. ročníka ZŠ

Riaditeľ Základnej školy, Kubranská 80, Trenčín určuje nasledovné kritériá pre prijatie žiakov do 1. ročníka pre školský rok 2024/2025:

Všeobecné podmienky prijatia:

1. Do prvého ročníka ZŠ je v zmysle § 19 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov prijímané dieťa, ktoré spĺňa podmienky na začiatok povinnej školskej dochádzky. Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

2. Do 1. ročníka ZŠ na plnenie povinnej školskej dochádzky môže byť prijaté výnimočne aj dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, ak o to požiada jeho zákonný zástupca a k žiadosti predloží súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

3. Podmienkou prijatia je prihlásenie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky zákonným zástupcom dieťaťa spravidla na zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky. Termín zápisu určuje v zmysle platnej legislatívy zriaďovateľ školy.

4. V opodstatnených prípadoch môže byť dieťa prihlásené na plnenie povinnej školskej dochádzky po splnení náležitostí aj mimo určeného termínu zápisu.

5. Ak dieťa nespĺňa kritériá školskej zrelosti, v kompetencii vedenia MŠ je povoliť predĺženie predprimárneho vzdelávania dieťaťa. Aj v takom prípade je však nutné zápis v základnej škole absolvovať a informovať základnú školu o skutočnosti, že dieťa bude mať predĺžené predprimárne vzdelávanie (kópiu rozhodnutia treba odovzdať pri zápise).

Rozhodnutie o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávanie  vydáva riaditeľ MŠ na základe žiadosti zákonného zástupcu, ku ktorej je potrebné doložiť:

- písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,

- písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast,

- informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Špecifické podmienky prijatia:

1. Pre školský rok 2024/2025 ZŠ plánuje otvoriť 3 triedy 1. ročníka:

1 trieda =  všeobecne intelektovo nadané deti (max. počet 14 detí),

2 triedy = bežné (max. počet 25 detí).

2. Z kapacitných dôvodov nemusí byť automaticky prijaté každé dieťa, ktoré sa zúčastní zápisu

do 1. ročníka.

1. Pri väčšom počte záujemcov o prijatie ako sú kapacitné možnosti bude zohľadnené:
    1. adresa trvalého pobytu,
    2. súrodenec vo vyššom ročníku.

1. Ak je dieťa klientom CPPPP, škola má právo oboznámiť sa so správou z odborného vyšetrenia dieťaťa. Túto informáciu je potrebné uviesť v elektronickej prihláške.

1. O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy v termíne stanovenom platnou legislatívou.

V Trenčíne  22. 2. 2024                                                          Mgr. Milan Marton, riaditeľ ZŠ