Zápis do 1. ročníka

Informácia špec. pedagóga a šk. psychológa

Informácie k  ZÁPISU predškolákov do 1. ročníka

Vážení rodičia,

pripravili sme pre Vás pár informácií a usmernení, ktoré pokladáme za dôležité. Žiadame Vás, aby ste  im venovali  pozornosť a riadili sa podľa nich.

Vzhľadom na to, že aktuálna situácia si vyžaduje mimoriadne riešenia, môže sa opäť stať, že zápis predškolákov do 1. ročníka ZŠ bude realizovaný bez prítomnosti detí. Nevýhodou takejto formy zápisu je, že deti nebudú mať možnosť zažiť si eufóriu z prvého kontaktu s veľkou školou, novými  učiteľkami a z úspešného zvládnutia školáckych úloh. Učitelia nebudú mať možnosť nadviazať s deťmi prvotný kontakt, uviesť ich do školáckeho sveta a posúdiť pripravenosť dieťaťa prostredníctvom osobného kontaktu  - formou rozhovoru, pozorovania pri vypĺňaní pracovného listu, pozorovania sociálnych reakcií dieťaťa.

Je preto na Vás – rodičoch, aby ste poskytli škole čo najviac informácií o svojom dieťati.  Okrem povinnej dokumentácie a dokladov, je potrebné, aby ste nám doručili aj doklady, ktoré nie sú priamo zahrnuté v žiadaných dokumentoch.

V prípade, že ste s dieťaťom absolvovali akékoľvek vyšetrenie u odborného lekára ako napríklad psychologické, špeciálno-pedagogické, logopedické, neurologické alebo psychiatrické, žiadame  Vás aby ste správu z vyšetrenia doložili k spomenutej predpísanej dokumentácii. V týchto správach sú závery z vyšetrení a odporúčania pre ďalší postup v oblasti vzdelávania a výchovy Vášho dieťaťa, ktoré môžu byť výrazne nápomocné po zaškolení a pri náročnej práci v 1. ročníku. Je preto v záujme Vášho dieťaťa, aby škola disponovala týmito informáciami.

Každá informácia je pre nás dôležitá, aby sme sa na nový školský rok vedeli zodpovedne pripraviť.

Čím skôr informácie o deťoch máme, tých skôr vieme ako škola reagovať a prispôsobiť podmienky.

Konkrétne informácie ohľadom pripravenosti – nepripravenosti dieťaťa na školu, ale aj rôzne cvičenia a hry vhodné na rozvíjanie oblastí, v ktorých má dieťa ešte rezervy - nájdete aj na stránke školy v priečinku školského špeciálneho pedagóga.

Vopred ďakujeme za pochopenie vážnosti situácie, za úprimnosť a priamočiarosť a ochotu spolupracovať.

Školský psychológ Mgr. Lukáš Druso

Školský špeciálny pedagóg Mgr. Ivana Hajková