Publikacia_Ako_na_strednu_skolu.pdf

Uvod_k_publikacii_Ako_na_SS.pdf

Informácie k výberu strednej školy

Rozhodovanie o výbere strednej školy a budúcom povolaní nemusí byť vždy jednoduché, najmä pokiaľ žiak nemá vyhranené záujmy. Pomoc môže poskytnúť triedny učiteľ, výchovná poradkyňa alebo odborné zariadenie Centrum pedagogicko–psychologického poradenstva, ktoré umožní absolvovať testy profesijnej orientácie, pomôže ujasniť si danosti, záujmy a podľa toho zvážiť výber vhodnej školy. Veľa informácií pri rozhodovaní sa dá nájsť priamo na stránkach stredných škôl, kde si môžete porovnať školy, ich odbory, profilové predmety, kritéria prijatia atď. Zoznam stredných škôl nájdete na stránke www.uips.sk/regionalne-skolstvo/ako-na-stredne-skoly.

Výber strednej školy ovplyvňuje celý ďalší život (ako bude žiak zvládať štúdium, aké budú jeho možnosti zamestnania po absolvovaní strednej školy a napokon aj jeho spokojnosť v zamestnaní), preto sa treba rozhodovať zodpovedne. Do podávania riadnych prihlášok si žiaci pomocou predbežných prihlášok majú možnosť overiť simulované poradie svojho umiestnenia na vybraných stredných školách. V troch predbežných simuláciách sa zohľadňujú dovtedajšie výchovno - vzdelávacie výsledky žiaka, v poslednej aj výsledky Testovania 9 (bývalý Monitor). Pri výbere strednej školy môžu pomôcť aj Dni otvorených dverí na príslušných stredných školách, STREDOŠKOLÁK a JOB FÓRUM v dňoch 24. – 25. 10. 2019, na ktorom sa prezentuje veľa stredných škôl.

Podávanie prihlášok na štúdium na strednej škole

Po zverejnení kritérií prijatia na SŠ (najneskôr do 1.2. – talentové odbory a do 31.3. – netalentové odbory), vytlačí výchovná poradkyňa pre žiakov riadne prihlášky. Žiaci ich vrátia kompletne vyplnené (podpis žiaka, zákonného zástupcu a pediatra). Výchovná poradkyňa odovzdá spracované prihlášky na podpis riaditeľke ZŠ v zákonom určených termínoch :

Pre študijné a učebné odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu najneskôr do 20. 2.. Každý žiak 9. ročníka ZŠ si môže podať dve prihlášky na štúdium na stredné školy na študijné a učebné odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu  – buď na dve rôzne stredné školy alebo na dva rôzne odbory tej istej strednej školy.

Pre ostatné študijné a učebné odbory najneskôr do 10. 4.. Každý žiak 9. ročníka ZŠ si môže podať dve prihlášky na štúdium na strednej škole – buď na dve rôzne stredné školy alebo na dva rôzne odbory tej istej strednej školy.

Každý žiak 5. alebo 8. roč. ZŠ si tiež môže podať prihlášku na štúdium na SŠ. Žiaci 5.roč. na osemročné gymnázium, žiaci 8.roč. na päťročné  gymnázium.

výchovná poradkyňa