Systém duálneho vzdelávania

Systém duálneho vzdelávania vytvára podmienky pre spojenie odborného vzdelávania s praxou. Zamestnávatelia vstupujú do vzdelávania už pri tvorbe študijných plánov, zaškolení majstri odborného výcviku sa starajú o žiakov počas praxe. Okrem štipendií dostávajú študenti pracovné pomôcky, stravovanie, príspevok na dopravu a ubytovanie. Po skončení školy absolventi získajú certifikované osvedčenia a majú istotu budúceho zamestnania v prostredí, ktoré už oni dôverne poznajú a ktoré pozná ich.

Nezanedbateľným prínosom vzťahu škola a zamestnávateľ je, že školy môžu modernizovať svoje učebné plány podľa požiadaviek praxe. Na základe partnerstva potom vzniká spolupráca aj vo vybavenosti školy. Tá vedie k spokojnosti zamestnávateľov, škôl, ich študentov a, samozrejme, rodičov.

Čo z toho vyplýva pre žiaka

Žiak bude mať nielen odborné vzdelanie, ale aj náskok v praxi a výplatu. DUÁL je o tom, že žiaci nielen študujú v škole, ale zároveň aj praxujú vo firme v oblasti svojho zamerania.
Takže okrem teoretickej prípravy získajú aj prax u zamestnávateľa, s ktorým majú podpísanú učebnú zmluvu;

Bude člen tímu zamestnancov už ako žiak strednej školy;

Získa prístup k firemným benefitom pre zamestnancov už počas strednej školy;

Získa pracovné návyky priamo počas štúdia;

Skrátenie adaptačnej fázy pri nástupe do pracovného pomeru a rýchlejšie dosiahneš pracovný výkon s lepším mzdovým ohodnotením;

Získa vyššiu konkurenčnú výhodu pre uplatnenie sa na trhu práce;

Ako na to?

• Nájdi si oblasť, ktorá ťa zaujíma a odbor, ktorý by si chcel študovať;
  • Vyber si zamestnávateľa. Keď úspešne absolvuješ výberové konanie, dostaneš od neho potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania;
  • Potvrdenie priložíš k prihláške na štúdium a absolvuješ prijímačky;
  • Pred začiatkom štúdia s tebou zamestnávateľ uzavrie učebnú zmluvu;
  • Ak to nestihneš pred nástupom do školy, nič nie je stratené. Dualistom sa môžeš stať ešte do konca prvého polroka prvého ročníka.