Dôležité termíny a pokyny

Prihlášky na strednú školu

Zákonný zástupca vypĺňa iba jednu prihlášku, v ktorej sa v poradí podľa záujmu uvádzajú:

•  najviac dva odbory vzdelávania, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania (ďalej len „netalentové odbory“),
  •  najviac dva odbory vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania (ďalej len „talentové odbory“).

Termíny podania prihlášok

Termín podania prihlášky je pre všetky odbory vzdelávania rovnaký.

Prihlášku je potrebné podať do 20. 3. 2024.

Do 14. marca treba prihlášku podať na podpis základnej škole

Termíny konania prijímacích skúšok

Prvé kolo – 1. termín:

• Odbory vzdelávania, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania: 29. 4. 2024
  • Odbory vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania: 2. 5. 2024

Prvé kolo – 2. termín:

• Odbory vzdelávania, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania: 9. 5. 2024
  • Odbory vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania: 6. 5. 2024

Stredné športové školy

Overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania v odboroch vzdelávania sa na stredných športových školách koná v dvoch fázach:

• Prvá fáza – termín overenia športového nadania pre všetky druhy športov

25. marec až 19. apríl 2024

• Druhá fáza – termín overenia zdravotnej spôsobilosti

1. termín 29. apríl 2024

2. termín 9. máj 2024

Druhé kolo prijímacích pohovorov

Riaditeľ strednej školy zverejní rozhodnutie o druhom kole prijímacích pohovorov na nenaplnený počet miest najneskôr do

6. júna 2024

• Prijímacie skúšky v druhom kole sa budú konať 18.6. 2024.

​​​​​​​​​​​​​​

Termíny pre zverejnenie zoznamu uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania:

Prvé kolo

• 17. 5. 2024 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.);

Druhé kolo

• 21. 6. 2024 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.) na nenaplnený počet miest pre žiakov, ktorých možno prijať do prvého ročníka podľa § 66 ods. 6 školského zákona.

Duálne vzdelávanie

• Duálne vzdelávanie je moderný spôsob prípravy na povolanie, v ktorom sa žiak učí, ako premeniť teoretické vedomosti na praktické priamo na pôde zamestnávateľa.

• Celá praktická príprava sa uskutočňuje, na rozdiel od klasického školského spôsobu výučby, v reálnych podmienkach na pracovisku praktického vyučovania.

Teoretické vzdelávanie zostáva súčasťou výučby na škole.

• Žiak pred vstupom na SOŠ uzavrie učebnú zmluvu so zamestnávateľom, u ktorého bude získavať odborné zručnosti. Súčasťou učebnej zmluvy sú aj podmienky vyplácania podnikového štipendia a ostatného finančného a hmotného zabezpečenia žiaka počas štúdia.

Zápis na strednú školu

Zákonný zástupca v určenom termíne písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.

Ostatné rozhodnutia o prijatí na odbory vzdelávania uvedené v prihláške strácajú platnosť.

Odvolanie

Zákonný zástupca sa môže proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí odvolať v lehote do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.

TESTOVANIE 9

Celoslovenské testovanie žiakov

9. ročníka základných škôl

sa v školskom roku 2023/2024 uskutoční

20. 3. 2024

z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.

Termín náhradného testovania :

4. 4. 2024

Od školského roka 2023/2024